HCM Baia Mare s-a calificat în sferturile Ligii CampionilorPaul Ursachi / SportPictures.eu
15 Mar 2015

HCM Baia Mare s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

HCM Baia Mare s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, grație victoriei cu 32-22 (17-11) în fața formației daneze Viborg HK, duminică seara, în Sala Sporturilor "Lascăr Pană", în ultimul meci din faza grupelor principale.

În fața a circa 3.000 de spectatori, campioana României a reușit un joc excelent și a condus de la un capăt la altul, obținând o victorie clară și pe deplin meritată, care încununează o calificare meritată.

HCM a condus permanent pe tabela de marcaj, având deja 5-1 (min. 9) și 8-3 (16). Danezele au avut un moment bun și au reușit să se apropie la un singur gol, 9-8 (20), dar, la 10-9 (21), formația băimăreană a reușit să puncteze de patru ori la rând, pentru 14-9 (27), intrând la pauză cu un avans confortabil, 17-11, după ce mai devreme avusese și 17-10.

Echipa lui Tone Tiselj a reușit un adevărat galop de sănătate în repriza secundă, iar în minutul 37 avea 21-13. În minutul 49 s-a înregistrat diferența maximă din acest meci, 28-17, în final echipa gazdă câștigând cu 32-22, după o prestație remarcabilă a Paulei Ungureanu, sub privirile noului selecționer al României, suedezul Tomas Ryde.

În sferturile de finală ale competiției, HCM Baia Mare va înfrunta echipa rusă Dinamo-Sinara Volgograd, clasată pe locul al doilea în prima grupă principală, după Buducnost Podgorica.

În celălalt meci al grupei, Gyor a învins-o pe Metz Handball cu 27-20, în deplasare. În clasamentul final al grupei, pe primul loc s-a clasat Larvik, cu 20 puncte, urmată de campioana en titre, Györi Audi ETO KC, 16 p, HCM Baia Mare, 8 p, Viborg HK A/S, 7 p, Metz Handball, 6 p, IK Sävehof, 3 p.

sursa: agerpres.ro