HC Odorhei s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge Balasz Atilla / Mediafax Foto
22 Mar 2015

HC Odorhei s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge

HC Odorhei s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, duminică, după ce a învins formația ucraineană ZTR Zaporoje, cu scorul de 22-20 (9-13), pe teren propriu, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției.

Pentru harghitenii, după 26-18 în tur, la Ujgorod, returul cu Zaporoje părea o simplă formalitate, dar ucrainenii au oferit o replică peste așteptări în prima repriză.

Oaspeții au condus cu 7-4 (17), 11-9 (28), iar la pauză aveau patru goluri în plus față de echipa lui Vlad Caba, 13-9.

HC Odorhei și-a revenit după pauză, a luat jocul în serios și a restabilit egalitatea, 15-15 (42). În minutul 47, gazdele aveau două goluri avantaj pe tabelă (19-17), iar în min. 52 au ajuns la trei goluri, 21-18, iar soarta calificării era decisă. În final, HC Odorhei a câștigat cu 22-20 și s-a calificat meritat în penultimul act.

În semifinale, HC Odorhei va înfrunta echipa portugheză Benfica Lisabona, care a trecut de polonezii de la KS Azoty-Pulawy, cu 37-29 în Polonia și 31-32 la Lisabona.

HC Odorhei va juca pe teren propriu prima manșă cu Benfica, pe 11 sau 12 aprilie, iar returul la Lisabona, pe 18 sau 19 aprilie.

sursa: agerpres.ro