Echipa lui Rusescu a câștigat Europa LeagueAFP / Mediafax Foto
15 Mai 2014

Echipa lui Rusescu a câștigat Europa League

Aseară, la Torino, în Italia, s-a desfășurat finala Europa League la fotbal. Sevilla a câștigat trofeul la penalty-uri, în fața celor de la Benfica Lisabona. La finele celor 120 de minute de joc, 90 regulamentare plus prelungiri, tabela a rămas imaculată, 0-0.

S-a recurs la ultimul criteriu de departajare, loviturile din punctul de pedeapsă executate alternativ. Portarul portughez de la Sevilla, Beto, a apărat în două cazuri, în timp ce coechipierii săi nu au ratat de la punctul cu var, stabilind astfel rezultatul la 4-2 în favoarea andaluzilor.

Beto, care acum trei ani a câștigat Europa League și cu Porto, a evoluat la CFR Cluj, cu care a devenit campion al României în 2012.

Sub tricoul Sevillei, în toamnă a evoluat și atacantul român Raul Rusescu, care a marcat trei goluri în campania europeană încheiată cu câștigarea trofeului.

Sevilla mai obținuse de două ori Cupa EUFA, ultima dată în 2007, după un ultim act tranșat tot la penalty-uri, în fața celor de la Espanyol. Primul trofeu al Sevillei venise un an mai înainte, în 2006, când andaluzii au bătut pe Midllesborough. În acea ediție, Steaua ajunsese până în semifinalele competiției, aceasta fiind ultima apariție a echipelor noastre de club într-o fază superioară a cupelor europene.