EHF Champions League: Înfrângere în fieful liderelorSabin Malisevschi / SportPictures.eu
03 Dec 2022

EHF Champions League: Înfrângere în fieful liderelor

Rapid nu a putut provoca surpriza și a părăsit învinsă Audi Arena din Györ după partida din etapa a 7-a, ultima a turului grupei B a EHF Champions League. Venită pentru confruntarea cu liderul Györi Audi ETO KC din postură de ocupantă a locului secund la egalitate de puncte și fără înfrângere în cele 6 meciuri disputate, formația giuleșteană a dat dovadă de curaj și cu siguranță că doar experiența inferioară le-a împiedicat pe elevele lui Carlos Viver să gestioneze finalul de meci.

Prima repriză a fost disputată într-o notă de echilibru, abia pe finalul ei gazdele reușind să se distanțeze la trei goluri, diferență consemnată și la pauză, 18:15. Cu mai multă determinare în startul părții secunde, gazdele s-au distanțat la 27:20 în minutul 44, dar giuleștencele au revenit impresionant și s-au apropiat la diferența minimă, 29:28 în minutul 56. În ultimele minute a ieșit la rampă portărița formației maghiare, Silje Soldberg, care a închis poarta la aruncările lui Polman, Lopez Herrero și Grozav, ceea ce le-a permis gazdelor să se impună în cele din urmă cu 32:30 (18:15).

Rezultatul și mai ales prestația ne dau speranțe pentru un rezultat favorabil pentru giuleștence peste o săptămână în Polivalenta din Capitală, acolo unde suporterii le vor susține frenetic.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Kanor – 7, Grozav – 6, Korsos – 4, Buceschi, Polman – câte 3, Marta Lopez, Gutierrez – câte 2, Espinola Perez, Ostase, Hernandez – câte un gol.