EHF Champions League: Înfrângere fără drept de apel la EsbjergGheorghe Fluster / SportPictures.eu
15 Ian 2023

EHF Champions League: Înfrângere fără drept de apel la Esbjerg

Rapid București a suferit cea de-a doua înfrângere în grupa B a EHF Champions League, elevele lui Carlos Viver cedând fără drept de apel în partida din etapa a 11-a disputată în arena „Blue Water Dokken” din Esbjerg.

Formația daneză Team Esbjerg, participantă în turneul Final Four al ediției trecute a competiției, s-a dovedit a fi net superioară și „ajutată” de ratările pe bandă rulantă ale giuleștencelor, s-a distanțat consistent pe tabelă la scurt timp de la startul partidei. Cu un avans de 5 goluri la pauză, scor 18:13, danezele au mărit ecartul până la 11 goluri, 26:15 în minutul 39, și și-au permis să ruleze pe parchet întreg lotul, astfel încât diferența s-a diminuat pe final. Învinse cu 35:30 (18:13), giuleștencele coboară pe locul 4 în ierarhia grupei și își diminuează șansele de calificare directă în sferturile de finală de pe primele două locuri. Ele mai au de disputat trei jocuri, următorul fiind pe teren propriu contra turcoaicelor de la Kastamonu Belediyesi GSK.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Gutierrez – 9, Buceschi – 5, Fraga Fernandez, Badea – câte 3, Kanor, Hernandez, Polman, Grozav – câte 2, Korsos, Ostase – un gol.