EHF Champions League: Dinamo o ține în șah pe Telekom VeszpremRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Dec 2022

EHF Champions League: Dinamo o ține în șah pe Telekom Veszprem

Dinamo înregistrează o nouă remiză în Sala Polivalentă din Capitală și încheie anul apropiindu-se cu pași mari de play-off-ul EHF Champions League.

După ce în urmă cu o săptămână remizau contra formației croate HC PPD Zagreb, astăzi elevii lui Xavi Pascual au terminat la egalitate după un final dramatic de joc împotriva maghiarilor de la Telekom Veszprem.

Partida contând pentru etapa a 11-a a grupei A a EHF Champions League a început într-o notă echilibrată, oaspeții reușind să-și impună superioritatea abia în ultimele 10 minute ale primei reprize, când s-au distanțat de la 9:10 la 11:16, dar un 7 metri transformat de Ghionea și o superioritate numerică fructificată de Kuduz au stabilit scorul pauzei, 13:16. Debutul părții secunde le-a aparținut în totalitate dinamoviștilor, care după mai puțin de 5 minute au trecut la conducere cu 18:16, însă oaspeții au revenit și au restabilit egalitatea. S-a mers cap la cap până la finalul întâlnirii, cînd portarul Ghedbane a avut o paradă de senzație la o aruncare deviată și a parafat scorul final 31:31 (13:16).

Cu punctul obținut, Dinamo acumulează un total de 11, cu două mai multe decât echipa de pe locul 5, GOG, și cu 6 în plus față de Orlen Wisla Plock, ocupanta locului 7, ceea ce înseamnă că elevii lui Xavi Pascual mai au nevoie de două puncte pentru a se califica matematic în play-off-ul competiției.

Golurile lui Dinamo au fost marcate de Akimenko – 7, Zeinelabedin Ali – 6, Kukic – 5, Mamdouh – 4, Ghionea, Gurbindo – câte 3, Kuduz – 2, Kasparek –un gol.

Urmează acum pauza de iarnă, jocurile urmând a se relua în luna februarie. Etapa viitoare Dinamo va juca pe 8 februarie în deplasare pe terenul celor de la FC Porto.