EHF Champions League: Corecție severăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Dec 2021

EHF Champions League: Corecție severă

Dinamo a suferit o înfrângere dură în meciul disputat joi seară în deplasare contra celor de la Telekom Veszprem HC.

Partida contând pentru etapa a 9-a a grupei B din cadrul EHF Champions League a fost ținută sub control de elevii lui Xavi Pascual până la 12:11 în favoarea gazdelor în minutul 16, campioana României conducând o singură dată, cu 4:3 în minutul 5. A urmat un festival al formației maghiare, care s-a distanțat la 7 goluri la pauză, 22:15, iar în partea a doua a meciului nu și-au cruțat oaspeții, punând chiar un puțin veridic +17 pe tabelă, scor 40:23 în minutul 49. Dinamoviștii au reușit să reducă doar puțin proporțiile dezastrului, scorul final fiind 47:32 (22:15).

Golurile dinamoviștilor au fost marcate de Humet – 7, Nantes Campos – 5, Bizău, Ghionea, Sorhaindo – câte 4, Racoțea, Pascual, Shebib – câte 2, Gurbindo, Khairi – câte un gol. Următoarea partidă a lui Dinamo în grupa B este programată pe 9 decembrie pe teren propriu cu HC Motor Zaporoje.