EHF Champions League: CSM București – Nykøbing Falster NFH 39-26Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Nov 2017

EHF Champions League: CSM București – Nykøbing Falster NFH 39-26

CSM București și-a făcut debutul în noul echipament personalizat cu o victorie frumoasă în fața celor de la Nykøbing Falster NFH. Danezele au venit să-și vândă scump pielea la București, după cum au arătat în primul sfert de oră. Handbalistele de la Nykøbing au intrat extrem de motivate în teren și au fost determinate să demonstreze tuturor că victoria de pe teren propriu nu a fost o întâmplare.

Tigroaicele nu s-au putut desprinde de adversare până în minutul 16, când erau în dublă inferioritate. Încurajate în permanență de un public fantastic, handbalistele de la CSMB au prins elan, iar până la pauză au luat un avans de 6 goluri, scor 18-12.

Gazdele au fost de neoprit și în repriza a doua, când singura problema a fost cea a diferenței de scor. Combinațiile inter-pivot sau inter-extremă au funcționat foarte bine, iar apărarea bucureștencelor a închis mai toate culoarele echipei oaspete. Fetele noastre au punctat și la capitolul „spectacol”, iar cel mai frumos gol al meciului i-a aparținut Iuliei Curea, extrema înscriind printr-o aruncare pe la spate. Partida arbitrată de surorile Bonaventura s-a încheiat cu scorul de 39-26, iar CSM București își consolidează poziția de lider al Grupei A.

La finalul întâlnirii, antrenoarea Helle Thomsen a declarat: După înfrângerea din Danemarca am analizat extrem de multe clipuri video cu adversarele noastre pentru a găsi soluții să le anihilăm pe teren propriu. Astăzi am avut altă atitudine, mai multă energie decât acum două săptămâni. Consider că am fost mult mai bune pe repliere, lucru care ne-a ajutat extrem de mult. Totodată, am avut alături niște fani incredibili, cărora dorim să le mulțumim pentru susținere.

CSM București: Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari, Curea 7, Hagman 6, Neagu 6, Gullden 5, Manea 4, Jorgensen 3, Frafjord 3, Kurtovic 3, Bazaliu 1, Udriștioiu 1, Jacobsen, Mehmedovic, Ayglon.

Pentru Nykøbing au marcat: J. Westberg 8, E. Westberg 4, Pedersen 3, Lagerquist 3, Iversen 2, Ikehara 2, Wallen 2, K. Kristiansen 1, Merg 1.

Weekendul următor, Tigroaicele vor da piept cu Krim Ljubljana, în penultima etapă din Grupa A a Ligii Campionilor. Partida se va disputa în Slovenia, sâmbătă, 11 noiembrie, cu începere de la ora 15:00 (ora României).

sursa: csmbucuresti.ro