Cupa Ligii: Astra a defilat la BrașovSportPictures.eu
18 Iul 2014

Cupa Ligii: Astra a defilat la Brașov

Astra a câștigat detașat partida de sub Tâmpa cu FC Brașov programată în primul tur al Cupei Ligii Adeplast.

După o primă ocazie a gazdelor la foarfeca lui Marian Constantinescu, Fatai scapă pe contraatac și deschide scorul cu un șut la colțul lung. Era minutul 12 și golul i-a afectat pe jucătorii gazdă, cei de la Astra trecând la ofensivă. De Amorim șutează în transversală, pentru ca în minutul 28 Fatai să reușească dubla cu un gol din 6 metri.

La reluare Buga transformă un penalty acordat în minutul 47 la un fault asupra lui Cristea și dă iluzia unei reveniri brașovene. În numai 5 minute astralii reușesc să înscrie două goluri ce lămuresc situația: în minutul 64 Takayuki reușește să trimită balonul în plasă din cădere, pentru ca în minutul 68 Budescu să ia o acțiune pe cont propriu pe partea dreaptă a direcției de atac giurgiuvene și să înscrie simplu, stabilind scorul final.

FC Brașov – Astra Giurgiu 1-4 (0-2), un antrenament bun înainte de debutul campionatului.

FC Braşov (antrenor Cornel Țălnar): Iacob - Vagner, D. Santos, Machado, Serginho (min. 29 Birna) - M. Constantinescu (min. 69 Horia Popa), B. Madeira, C. Munteanu, Aganovic (min. 59 Liviu Ganea) - C. Cristea - Buga

Astra Giurgiu (antrenor Daniel Isăilă): Coman - Yahaya, Găman, Oros, J. Morais - Laban, Takayuki - Enache, Budescu (min. 77 Marian Cristescu), De Amorim – Fatai (min. 69 Alexandru Ioniţă II)