CFR putea face scor, dar e bun și 3-1!
15 Dec 2013

Parcursul bun al CFR-ului din ultima vreme, cu doar o înfrângere în ultimele 8 partide, a făcut ca abordarea meciului cu moldovenii de la FC Botoșani să fie una extrem de ofensivă chiar din debut, astfel că în minutul 1 asistăm la o mare ocazie a lui Maah, care trimite alături dupa o fază excelent lucrată de F. Costea.

Clujenii joacă bine, jocul curge în favoarea lor, își creează ocazii, dar Deac și F. Costea ratează de puțin, ultimul trimițând mingea în bară. Pe acest fundal vine și golul, în minutul 32, când Rui Pedro înscrie cu un șut de la 20 de m, dar și cu ajutorul portarului Perianu. Când toată lumea credea că vom asista din nou la un festival de goluri din partea clujenilor, după numai 4 minute botoșenenii egaleaza prin Vraciu. Urmează rapid riposta gazdelor, o sarabandă de ratări la poarta lui Perianu, dar nimic nu mai intră și scor la pauză 1-1.

Repriza a doua începe tot cu atacuri furibunde ale gazdelor, Maah și Gambionetta ratează de putin, dar Maftei nu mai greșește ținta și din minutul 58 CFR-ul e din nou în avantaj.

Jocul bun de la mijlocul terenului, cu Deac dispecer, îi impinge pe clujeni permanent în față, dar Maah și Florin Costea continuă să rateze. Marchează în schimb Batin la prima atingere de balon, în minutul 87, și meciul se încheie doar cu 3-1 în favoarea CFR-ului!

Cele două formații au avut la startul partidei următoarele distribuții:

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Djokovici, Gabionetta - Deac, Rui Pedro, Costea - Maah
Rezerve: Mincă, Sepsi, Piccolo, Brandao, Voiculeţ, Hora, Batin

FC Botosani: Perianu - Patache, Poverlovici, Taban, Acsinte - Croitoru, Tincu, Vaşvari, Fulop - Vraciu, Hadnagy
Rezerve: Curileac, Matei, Radu, Dinu, Maghici, Codoban, Cârjan