Batem Rusia și suntem aproape de Campionatul EuropeanMircea Rosca / SportPictures.eu
25 Mar 2018

Batem Rusia și suntem aproape de Campionatul European

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca a fost gazda partidei România – Rusia din cadrul celei de-a patra grupe preliminare pentru Campionatul European de handbal feminin, ediția 2018. În fața unui public ce le-a susținut frenetic, tricolorele pregătite de Martin Ambros s-au impus în fața campioanei olimpice cu scorul de 26:25 (15:12) și cu 6 puncte din 4 meciuri disputate se situează pe primul loc al grupei la egalitate cu Austria, dar cu golaveraj mai bun.

Fetele noastre au dominat autoritar prima repriză în care au avut mult timp +3 pe tabelă, pe final distanțându-se chiar la patru lungimi, 15:11, dar rusoaicele au redus diferența și Denisa Dedu le-a împiedicat să intre la pauză cu un handicap de două goluri. Startul reprizei secunde a fost unul nefericit pentru tricolore, care au înscris o singură dată în aproape 13 minute și le-au permis rusoaicelor să răstoarne tabela la 16:19. Pe reculul Cristinei Neagu apare la rampă Eliza Buceschi și cu realizările sale se restabilește egalitatea în minutul 48, 20:20, și după o perioadă în care s-a mers cap la cap tot Eliza depășește defensiva betonată de Evgeny Trefilov și readuce România în avantaj cu 7 minute înainte de final, apoi Băcăoanu mărește diferența la două goluri, 25:23.

Ultimele cinci minute sunt de foc, dar suflul tribunei le împinge de la spate pe tricolore, care nu puteau să rateze victoria în aceste condiții, chiar dacă Chiper a ratat incredibil singură pe semicerc și le-a dat ultimul atac rusoaicelor cu posibilitatea de a egala. Paradele lui Dedu și Dumanska au contribuit din plin la victoria din această seară, în aceeași măsură cu golurile jucătoarelor de câmp: Buceschi a contribuit cu 6 goluri, Dragut, Neagu și Chiper cu câte 4, Pintea cu 3, Băcăoanu cu 2, Oltean, Udriştoiu și Florica înscriind câte o dată.

Lotul României pentru această întâlnire a fost compus din Dedu, Dumanska – portari; Udriştoiu, Pristăviţa, Buceschi, Neagu, Florica, Laslo, A.M. Popa, L. Popa, Pintea, Băcăoanu, Zamfirescu, Bazaliu, Chiper, Dragut.

Clasamentul grupei este următorul:

1.  România  4  3  0  1  119:96  6

2.  Austria  4  3  0  1  113:115  6

3.  Rusia  4  2  0  2  112:103  4

4.  Portugalia  4  0  0  4  95:125  0

România mai are de jucat pe 31 mai în deplasare cu Austria și pe 3 iunie pe teren propriu cu Portugalia. Primele două echipe obțin calificarea la Campionatul European, a treia clasată cu cea mai bună linie din clasament dintre ocupantele acestei poziții în cele 7 grupe preliminare obținând la rândul ei calificarea la turneul final.