A fost sau n-a fost?Bogdan Iordache / Mediafax Foto
21 Mar 2014

A fost sau n-a fost?

Oțelul a venit la Giurgiu hotărâtă să recupereze punctele pierdute pe teren propriu în etapa anterioară cu Ceahlăul.

De aceea, a dat drumul rapid la șarje, în minutul 3 având un gol anulat pe motiv de ofsaid la italianul Prestia. Gazdele de la Astra iau notă de apetența ofensivă a celor de la malul Dunării și reacționează prompt prin Yazalde care deschide scorul un minut mai târziu după șutul lui Yoda în bară la capătul unei acțiuni personale a lui Yoda. Susținătorii Astrei vedeau deja o poveste cu final dinainte cunoscut, dar gălățenii le-au încurcat scenariul și happy-end-ul preconizat a devenit o adevărată dramă. Lovin ridică primul semn de întrebare în tribune după un șut cu pământul din lovitură liberă respins cu greu și neinspirat în față de Dani Coman. Numai plasamentul neinspirat al lui Sârghi, prins în ofsaid mare la momentul executării loviturii, a limitat pericolul. Apărarea Astrei se clatină din nou în minutul 20 la o fază la care arbitrul George Rădulescu acordă galben lui Tudorie pentru simulare la un atac neglijent al lui Papp. O altă neglijență a fundașilor astrali duce la un contact în careu cu Marquinhos, iar centralul Rădulescu dictează penalty. Același Marquinhos execută fără probleme și îl învinge pe Dani Coman, readucând egalitatea.

Până la sfârșitul reprizei nu se întâmplă nimic notabil, iar Isăilă pleacă îngândurat spre cabine. Lienen ar trebui să fie mulțumit de cum a arătat Oțelul, o echipă mult mai consistentă decât cea din etapele anterioare.

Giurgiuvenii pornesc în trombă repriza secundă și în minutul 52 Cristescu croșetează jucătorii gălățeni pentru a-l pune în poziție bună la marginea careului mare pe Yazalde, care este faultat. Penalty-ul acordat este executat de Yoda, dar uruguayanul Goicoechea dovedește că nu degeaba a trecut pe la AS Roma, ghicește partea și respinge mingea în corner. Goicoechea are o nouă intervenție magistrală la reluarea din voleu a lui Cristescu din minutul 54. Presiunea gazdelor crește continuu și în minutul 70 Lovin respinge de pe linia porții o minge reluată de Takayuki către poarta părăsită de Goicoechea, ieșit sub centrare.

Dominarea gazdelor nu-și găsește finalizarea și rezultatul final este Astra – Oțelul 1-1 (1-1). Giurgiuvenii șchiopătează și ecartul față de Steaua rămâne până duminică de 5 puncte, în timp ce Oțelul arată mult mai bine decât de locul 13.

Astra Giurgiu (antrenor Daniel Isăilă): Coman - Papp (min. 46 Enache), Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Takayuki, Cristescu - L. Iorga (min. 46 De Amorim), Yoda (min. 76 Ioniţă II), Bukari - Yazalde

Alte rezerve: Lung jr, Mureşan, Ivanovski, Şt. Popescu

Oţelul Galaţi (antrenor Ewald Lienen): Goicoechea - Mişelăricu, Sârghi, Prestia, D. Popescu - Giurgiu, Cooper, Lovin (min. 84 I. Filip) - Astafei (min. 90+3 Bocar), Tudorie, Marquinhos (min. 74 Al. Zaharia)

Alte rezerve: Simaitis, Sipovic, Sevillano, Băjenaru