US Open: Succese în calificăriAFP / Mediafax Foto
26 Aug 2015

US Open: Succese în calificări

Calificările ultimului turneu de mare șlem al anului au debutat sub auspicii faste pentru două dintre jucătoarele românce înscrise pe tabloul de 64 de jucătoare dintre care 16 vor obține dreptul de a juca pe tabloul principal.

Patricia Ţig, locul 116 WTA și a 13-a favorită a calificărilor, a învins-o pe rusoaica Ekaterina Bychkova, jucătoare în vârstă de 30 de ani clasată pe locul 195 WTA. Scorul după 70 de minute de joc a fost 6-4, 6-2 pentru compatrioata noastră, care o va întâlni în al doilea și penultimul act al calificărilor pe japoneza Mayo Hibi, locul 177 WTA.

Sorana Cîrstea, locul 176 WTA, a obținut o victorie în minim de seturi, dar la capătul unui meci strâns cu sud-coreenca Na-Lae Han, locul 226 WTA. Scorul 6-4, 6-4 a fost stabilit după 75 de minute de joc, însă Sorana a fost nevoită să revină în primul set de la 1-4. Următorul meci va fi mult mai complicat pentru jucătoarea târgovișteancă, adversară fiindu-i croata Dona Vekici, locul 129 mondial.

Mihaela Buzărnescu, locul 270 WTA, a părăsit competiţia după meciul pierdut cu scorul de 6-4, 6-2, de jucătoarea din Belarus Aliaksandra Sasnovici, locul 118 WTA și a 14-a favorită a tabloului.