Superliga: Campioana învinge cu emoții în CopouSportPictures.eu
01 Dec 2023

Superliga: Campioana învinge cu emoții în Copou

Politehnica Iași a fost aproape de o revenire de senzație în partida de pe teren propriu cu campioana Farul Constanța, însă elevii lui Gică Hagi au supraviețuit unei reprize secunde complicate și au înregistrat prima victorie după 6 etape.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 9 prin Budescu după ce VAR-ul a studiat îndelung poziția lui Rivaldinho la momentul primirii pasei, brazilianul servindu-i assist-ul decarului campioanei. Mult mai clar a fost golul de 0-2 înscris cu capul de Rivaldinho în minutul 16 din centrarea lui Vînă, iar pe finalul primei reprize, în minutul 45+8 Louis Munteanu a mărit ecartul de pe tabelă după o pasă ideală trimisă de Budescu cu efect în careul mic la bara a doua.

Jucătorii pregătiți de Leo Grozavu au intrat montați după pauză și eforturile lor au dat roade destul de repede. În minutul 56 Harrison împinge în plasă din fața porții un balon pasat de Luis Phelipe, iar trei minute mai târziu tot el lovește bara cu un șut din întoarcere trimis de la limita careului. Scorul devine 2-3 în minutul 64 când Alin Roman reia din voleu de la 16 metri un balon respins cu capul de Vînă și îl învinge pe Aioani. Evoluția partidei putea lua o altă turnură dacă sistemul VAR ar fi intervenit în minutul 70 când Mihai Popescu l-a călcat în careu pe Luis Phelipe într-o fază de penalty, dar arbitrul Szabolcs Kovacs nu a văzut contactul și i-a dat cartonaș galben lui Ispas pentru proteste.

Constănțenii au rezistat forcing-ului de final al gazdelor și au învins cu 3-2, rezultat ce îi duce pe locul 7 cu 25 de puncte. În schimb, Politehnica Iași rămâne cu 19 puncte pe locul 12.

Politehnica Iași - Farul Constanța 2-3 (0-3)

Au marcat: Harrison (min. 56), A. Roman (min. 64)/Budescu (min. 9), Rivaldinho (min. 16), L. Munteanu (min. 45+8)

Politehnica Iași (antrenor Leo Grozavu): S. Lung jr - Martac, Samayoa, Katanec (min. 46 S. Buş), R. Ispas - A. Roman (min. 88 R. Ion), Bordeianu (min. 46 Jatoba), Marchioni - A. Dumitru (min. 46 Stefanovici), Harrison, Luis Phelipe (min. 77 A. Ciobanu)

Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki - Vînă, Artean, Grameni – Rivaldinho (min. 85 D. Sîrbu), L. Munteanu (min. 68 Mazilu), Budescu (min. 68 Borgnino)