Speranțe solide pentru calificareSportPictures.eu
13 Iul 2017

Speranțe solide pentru calificare

Astra Giurgiu a dat tonul participării echipelor românești în cupele europene. Pe arena ”Marin Anastasovici”, noua echipă asamblată peste vară de Edi Iordănescu a trecut în prima manșă a turului 2 preliminar al Europa League de azerii de la FK Zira cu scorul de 3-1 (1-1), rezultat ce le conferă dreptul de a crede că sunt aproape de calificarea în faza superioară. Ceea ce întărește această convingere este diferența de calitate a jocului prestat de cele două echipe, cu un plus evident pentru reprezentanta României chiar în situația în care echipa a fost agregată în intersezon după o remaniere consistentă.

Primele 45 de minute s-au încheiat la egalitate cu contribuția fostului golgheter al Ligii 2, Chipirliu, cel care a ratat două ocazii imense în minutele 13 și 38, la ultima șutul său din câțiva metri trecând mult peste transversala porții goale. Și Nazirov, portarul oaspeților, a limitat scorul cu intervenții salutare la șutul lui Erico din minutul 22 și lovitura de cap a aceluiași jucător din minutul imediat următor, dar a și avut șansă la șutul lui Belu din minutul 27, mingea lovind bara. O ieșire neinspirată a sa a dus la deschiderea scorului în minutul 31, respingerea din mijlocul careului i-a oferit lui Ioniță șansa de a lovi din prima balonul de la marginea careului și de a-l trimite în plasa porții goale. Bucuria gazdelor a durat numai două minute, egalarea venind după un șut al lui Sadygov din afara careului ce a lovit rădăcina barei din dreapta lui Iliev, fază la care mijlocașul oaspeților nu a fost blocat de apărarea imediată a giurgiuvenilor.

La pauză Edi Iordănescu îl introduce pe Le Tallec în locul lui Chipirliu, atacantul francez cu vastă experiență internațională făcându-și imediat simțită prezența cu o lovitură de cap respinsă din plonjon de Nazirov în minutul 52. Portarul oaspeților nu a mai avut ce face trei minute mai târziu când o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă de Ioniță a fost reluată perfect cu capul de Dandea. După ce a scăpat ca printre urechile acului de o nouă egalare în minutul 62 la șutul din careu al lui Manga, Astra a stabilit diferența finală din nou prin modul în care a fost tratată o fază fixă: Le Tallec și-a încununat debutul cu un gol în urma unui corner de pe partea dreaptă prelungit cu capul spre poartă de Erico, atacantul francez împingând mingea în plasă după ce i-a urmărit atent traiectoria.

Cu un avantaj de două goluri în situația în care azerii au ajuns conjunctural la poarta lui Iliev, Astra se deplasează săptămâna viitoare la Baku pentru meciul retur programat pe 20 iulie.

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Illiev - Belu, Bejan, Erico, Stan - Dandea (min. 63 Vîlceanu), Mrzljak - Ioniţă, Marquinhos, Nicoară (min. 78 Balaure) - Chipirliu (min. 46 Le Tallec)

FK Zira (antrenor Aykhan Abbasov): Nazirov - G. Matei, Boum, Krneta, Shemonayev (min. 56 Kalilzade), Aliev (min. 65 Gadze) - Manga, Mustafayev, Djuric, Sadygov (min. 77 Igbekoyi) - Belfort