Set la 0 după o primă repriză cu emoțiiSportPictures.eu
18 Sep 2014

Set la 0 după o primă repriză cu emoții

Steaua a trăit periculos o repriză și un pic pentru a semna o victorie menită să le dea aripi în meciurile ce urmează să le dispute în grupa J a UEFA Europa League. Aalborg a început tăios meciul pe Arena Națională lipsită de spectatori și a fost aproape de a marca în nu mai puțin de șase ocazii în prima repriză și primele cinci minute de la reluare, Enevoldsen în trei rânduri, Jacobsen, Frederiksen și Thomsen fiind autorii ratărilor. Arlauskis a fost încă o dată îngerul păzitor al echipei roș-albastre, în timp ce ofensiva a rămas datoare în primele 45 de minute.

În minutul 50 Gâlcă face o mutare ofensivă trimițându-l pe Rusescu în teren în locul lui Râpă, iar la faza imediat următoare mingea ajunge la Sânmărtean în flancul stâng, mijlocașul stelist trimițând la colțul lung un șut care l-a derutat pe Larsen și datorită apariției pe traiectorie a lui Varela. Danezii nu se prăbușesc și se aruncă în atac, roș-albaștrii având încă o dată șansă la șutul lui Enevoldsen deviat de Szukala în bara laterală. În minutul 57 Chipciu trage bine din afara careului, Larsen nu reține și în faza a doua îl faultează pe Keșeru, aflat în urmărirea balonului. Arbitrul rus Vladislav Bezborodov îi acordă portarului danez cartonașul roșu și indică punctul cu var, iar cel care transformă penalty-ul este Rusescu. Situația se schimbă pe teren, danezii cedează și Keșeru face 3-0 în minutul 61 după un assist al lui Chipciu și semnează dubla în minutul 66, ducând tabela la un scor neverosimil până în minutul 50. Hattrick-ul lui Keșeru apare în minutul 72 după o combinație la marginea careului mare, iar Rusescu face 6-0 un minut mai târziu după o pătrundere individuală.

Ritmul se domolește și partida se încheie Steaua – Aalborg 6-0 (0-0). În celălalt meci al grupei, Dinamo Kiev a învins în deplasarea de la Rio Ave cu 3-0 și etapa viitoare va avea loc derby-ul grupei între învingătoarele din această seară.

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis – Rîpă (min. 50 Rusescu), Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld (min. 67 Papp), Prepeliţă - Ad. Popa, Chipciu, L. Sînmărtean – Keşeru (min. 74 Iancu)

Aalborg (antrenor Kent Nielsen): Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter (min. 15 Frederiksen) - Wichmann, Wurtz, Risgard, Thomsen - Jacobsen (min. 63 Helenius), Enevoldsen (min. 59 Christensen)