Preliminarii CE: Spectacol și victorie de moralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Mar 2019

Preliminarii CE: Spectacol și victorie de moral

Tricolorii au repurtat o victorie reconfortantă în meciul cu numărul 2 din campania de calificare la EURO 2020 la capătul unui joc spectacol cu două vârfuri de atac ce au punctat pe tabelă și au exploatat superioritatea tehnică a echipei noastre.

La Cluj, pe arena din Gruia băieții lui Cosmin Contra au început ezitant partida în care au primit replica selecționatei Insulelor Feroe, ”pescarii” fiind cei care s-au apropiat mai mult de poarta adversă în primele 20 de minute. Descătușarea pentru băieții noștri a venit în minutul 26 după golul semnat de ”gazda” Deac, cel care a reluat din 6 metri balonul centrat de pe partea stângă de Stanciu și prelungit de Keșeru. Odată descătușați, tricolorii au mai punctat de două ori în minutele 29 și 33 prin același Keșeru, care a ajuns la 10 goluri marcate în tricoul echipei naționale. Prima sa reușită s-a datorat unei respingeri nereușite a lui Gregersen după șutul lui Pușcaș, iar cealaltă a survenit după o centrare a lui Deac și o deviere a lui Grigore. Până la pauză oaspeții au redus din handicap prin Davidsen dintr-un penalty acordat pentru o ținere de tricou a lui Moți la Gregersen, iar în partea a doua a jocului intrarea lui Ianis Hagi a dinamizat și mai mult ofensiva României.

Prima ocazie creată de el a fost cea din minutul 49, atunci când a centrat pentru Pușcaș, dar vârful de atac a fost blocat, apoi două minute mai târziu a ratat o ocazie imensă șutând pe lângă poartă din 8 metri, iar în minutul 61 a șutat puternic din voleu de la 16 metri, dar exact pe direcția portarului Nielsen. După ratările lui Ianis, în minutul 63 Pușcaș a stabilit scorul final cu o execuție rafinată de la 18 metri ce a trimis balonul cu efect la vinclu. Ocazia lui Răzvan Marin din minutul 76 după o combinație cu Pușcaș a pus capăt partidei, scorul final România – Insulele Feroe 4-1 (3-1) reprezentând în primul rând o victorie de moral.

Coroborată cu celelalte rezultate înregistrate în grupa F, Norvegia – Suedia 3-3 și Malta – Spania 0-2, victoria ne plasează pe locul 3 cu 3 puncte, cu unul în urma Suediei și trei în spatele liderului Spania. Următorul joc al tricolorilor se va disputa pe 7 iunie cu Norvegia în deplasare.

România (antrenor Cosmin Contra): Tătăruşanu - R. Benzar (min. 46 I. Hagi), Moţi, Dr. Grigore, Bancu - Deac, R. Marin, Stanciu (min. 78 Man), Chipciu - Keşeru (min. 69 Cicâldău), Puşcaş

Insulele Feroe (antrenor Lars Olsen): Nielsen - Rolantsson, Gregersen, Faero, Davidsen - Bartalsstovu (min. 67 Frederiksberg), B. Olsen, Vatnsdal (min. 29 Baldvinsson), Joensen - Hansson (min. 77 Vatnhamar) - K. Olsen