Meciuri de pregătire pentru CFR Cluj și AstraFlaviu Buboi / SportPictures.eu
06 Iun 2020

Meciuri de pregătire pentru CFR Cluj și Astra

Liderul campionatului, CFR Cluj, a disputat astăzi un meci de pregătire pe stadionul din Gruia contra celor de la FC Hermannstadt.

Trupa pregătită de Dan Petrescu s-a impus la limită, scor 2-1, și s-a prezentat la primul fluier al arbitrului în următoarea formulă: Sandomierski - Cr. Manea, Boli, D. Ciobotariu, Cestor - Chipciu, L. Aurelio, M. Pereira, Golofca - Rondon, Petrila. Rondon și-a adus echipa în avantaj în minutul 39, iar Pereira a dublat avantajul clujenilor în minutul 53, oaspeții reducând diferența de pe tabelă în minutul 59 prin Yazalde. Vasile Miriuță a trimis în teren un ”11” format din Cristiano - Vodă, Viera, Stoica, Opruț - P. Petrescu, Pires, Dâlbea, Cordea - Sîntean, Bălan.

Astra Giurgiu a terminat la egalitate, 2-2, meciul de pregătire în care au avut ca adversară formația de Liga 2 Rapid București. Giuleștenii au pus probleme formației de play-off, care însă a deschis scorul repede, în minutul 3 prin Valentin Gheorghe. Eroul formației pregătite de Dan Alexa a fost Marian Drăghiceanu, autor al unei ”duble” în minutele 45 și 51, însă scorul final al fost stabilit de Kehinde Fatai în minutul 74. Formația giurgiuveană a fost înștiințată ieri de FRF că nu a obținut licența pentru ediția următoare a cupelor europene.

Echipele trimise în teren la primul fluier al arbitrului au fost:

Astra Giurgiu (antrenor Bogdan Andone): Lazar – Graovac, Tamaș, C. Dima, Radunovic – G. Simion, Seto – V. Gheorghe, Budescu, Răduț – Alibec

Rapid București (antrenor Dan Alexa): M. Popa – I. Voicu, Mallo, Bonnin, B. Manole – Lazăr, Jorza – Sefer, Cârstocea, Hlistei – Drăghiceanu