Liga 2: Patru echipe luptă pentru un singur loc salvatorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mai 2018

Liga 2: Patru echipe luptă pentru un singur loc salvator

Cu ecuația promovării aproape rezolvată, atenția pentru Liga 2 se concentrează acum pe ecuația retrogradării, mult mai complicată după partidele disputate astăzi în etapa a 34-a în urma cărora patru echipe sunt despărțite de un punct în luptă pentru un singur loc ce aduce menținerea în eșalon.

Foresta a recuperat din handicap cu cele trei puncte luate pe teren propriu în meciul cu o contracandidată directă, Pandurii Târgu Jiu, la fel ca și cealaltă echipă moldavă Știința Miroslava, învingătoare grație unui autogol al celor de la ASU Politehnica Timişoara în al treilea minut de prelungiri. Sucevenii rămân pe ultimul loc cu 33 de puncte, cu unul mai puțin decât Știința și Pandurii, dar și față de Dacia Unirea Brăila care mâine ar trebui să aibă un meci complicat pe teren propriu cu CS Afumaţi.

Metaloglobus Bucureşti a luat o gură de oxigen și s-a îndepărtat la trei lungimi de zona minată în urma succesului la limită în propriul fief cu CS Mioveni, în timp ce Luceafărul este aproape scăpată de grijile retrogradării cu victoria la limită stabilită în inferioritate numerică în minutul 83 de Vlad Rusu în partida cu UTA.

În aceeași situație se află Sportul Snagov și CS Baloteşti după remiza de la Ștefănești cu Academica Clinceni, respectiv victoria din penalty în minutul 90 de la Pitești.

Iată programul etapei a 34-a:

Sâmbătă, 12 mai

FC Argeş - CS Baloteşti  2-3 (0-1)

Foresta Suceava - Pandurii Târgu Jiu  3-2 (2-0)

Luceafărul Oradea - UTA Arad  3-2 (1-1)

Metaloglobus Bucureşti - CS Mioveni  2-1 (0-0)

Sportul Snagov - Academica Clinceni  1-1 (0-0)

Ştiinţa Miroslava - ASU Politehnica Timişoara  2-1 (1-1)

Duminică, 13 mai

Chindia Târgovişte - AFC Hermannstadt

Dacia Unirea Brăila - CS Afumaţi

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare Dunărea Călăraşi și Ripensia Timişoara câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.