Liga 2: O nouă sincopă pentru Chindia. Sportul Snagov profităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Nov 2018

Liga 2: O nouă sincopă pentru Chindia. Sportul Snagov profită

Al doilea rezultat de egalitate obținut succesiv de Chindia a permis Sportului Snagov să egaleze la puncte echipa pregătită de Viorel Moldovan, ambele având acum 40 de puncte situându-se pe primele două poziții ale clasamentului.

La Sânmartin, târgoviștenii s-au chinuit pe terenul celor de la Luceafărul Oradea, beneficiind de un penalty ușor acordat și irosit de Cherchez în minutul 51, precum și de superioritate numerică în ultimele 20 de minute de joc. În schimb, Sportul și-a făcut ușoară partida de la Bacău deschizând scorul în minutul 5 prin Ioniță și eliminând orice dubii în privința învingătoarei după reușita lui Huiban din minutul 72. Este a doua înfrângere consecutivă pentru trupa lui Florin Bratu care coboară pe loc retrogradabil.

În schimb, succesul de pe teren propriu contra celor de la Dacia Unirea Brăila îi urcă pe cei de la SSC Farul pe locul 14. Georgian Păun în minutul 11 şi Momodou Jallow în minutul 61 au semnat golurile ”rechinilor”, care au trecut prin mari emoții când colegul lor Yeboah Twumasi s-a lovit rău la un duel aerian și a fost necesară intervenția ambulanței pentru a-l transporta la spital.

Un alt meci cu un eveniment de natură medicală a fost cel de la Timişoara, la meciul dintre ASU Poli şi Pandurii în care căpitanul oaspeților Denis Brînzan a fost lovit la tâmplă în primele minute ale meciului și a primit îngrijiri. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, oaspeţii deschizând scorul prin Daniel Pîrvulescu în minutul 15, bănățenii restabilind egalitatea prin Alin Ignea în minutul 24.

Un scor identic s-a consemnat pe stadionul Juventus din Colentina, Daco-Getica fiind ținută în șah de Ripensia, bănățenii deschizând scorul prin Străuț în minutul 6. Egalarea a survenit rapid, Voicu echilibrând tabela în minutul 22 din lovitură liberă.

Energeticianul a avut emoții până spre finalul meciului de la Petroșani cu Metaloglobus, Vlad Rusu pecetluind soarta întâlnirii în minutul 87 cu al doilea său gol după cel înscris în finalul primei reprize. Herea restabilise egalitatea în minutul 60 și a dat bucureștenilor iluzia unui punct, dar rămân cu o zestre de 21, la egalitate cu ASU Politehnica Timişoara.