EHF European League: Revanșă în fața rusoaicelor. Minaur este în graficRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Feb 2021

EHF European League: Revanșă în fața rusoaicelor. Minaur este în grafic

Minaur Baia Mare și-a luat revanșa după înfrângerea de la Astrahan din urmă cu o săptămână și cu 4 puncte este la egalitate cu alte două formații în ierarhia grupei C a European Handball League la handbal feminin. Jucătoarele pregătite de Costică Buceschi au început ezitant meciul disputat în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” din Baia Mare și rusoaicele de la Astrakhanochka conduceau cu 2:6 în minutul 9 și 7:12 în minutul 18 pe fondul unei prestații foarte bune a portarului Trusova, dar Kovacevic, Laslo și Lavko au redus la minim handicapul de pe tabelă, 13:14, însă Debelic a stabilit scorul pauzei, 13:15. Același trio ofensiv al gazdelor a adus Minaur în avantaj după pauză, în minutul 36 tabela indicând 17:16, prima dată când băimărencele se aflau în avantaj. Perioada bună a continuat pentru gazde și în minutul 49 diferența era de 7 goluri, 26:19, dar pe final au scăzut ritmul și le-au permis rusoaicelor să reducă din diferență, scorul final fiind 30:27 (13:15).

Golurile formației maramureșene au fost marcate de Jovana Kovacevic, Jelena Lavko - câte 8, Cristina Laslo - 4, Linn Blohm, Larissa Araujo, Asuka Fujita, Yaroslava Burlachenko - câte 2, Sonia Seraficeanu, Anca Polocoșer - câte o reușită.

Clasamentul grupei C este următorul:

1.  Astrakhanochka                         4              2              0              2              117:112                 4

2.  Storhamar Handball Elite            3              2              0              1              94:91                     4

3.  CS Minaur Baia Mare                 3              2              0              1              90:87                     4

4.  Thüringer HC                             2              0              0              2              52:61                     0

Pentru Minaur urmează acum o perioadă încărcată. Miercuri, 10 februarie vor juca în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” meciul din etapa a 5-a cu Storhamar Handball Elite ce trebuia jucat la Hamar, în Norvegia, iar sâmbătă, 20 februarie și duminică, 21 februarie tot pe teren propriu vor juca ambele partide contra nemțoaicelor de la Thüringer HC, restanța din etapa a 2-a ce trebuia disputat în deplasare și respectiv meciul din ultima etapă a grupei. Practic, cu 5 dintre cele 6 meciuri disputate acasă, băimărencele au o șansă foarte bună de a termina pe unul dintre primele două locuri ale grupei, ce duc în sferturile de finală ale competiției.