EHF Champions League: Bornă importantă pentru „tigroaice”Sabin Malisevschi / SportPictures.eu
06 Feb 2021

EHF Champions League: Bornă importantă pentru „tigroaice”

CSM București a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive în grupa A a DELO EHF Champions League și a învins în această seară în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst Ghermănescu” formația daneză Team Esbjerg.

Învingătoare în partida tur disputată în deplasare, elevele lui Adrian Vasile au mers cap la cap cu formația oaspete până la scorul de 4:4, după care s-au distanțat până la +7 pe tabelă, 14:7 în minutul 25. Danezele au redus din diferență până la pauză, la cabine intrându-se cu 15:10, iar startul părții secunde le găsește mult mai concentrate decât pe „tigroaice”. Și cu implicarea portarului Poulsen, cursa de urmărire se încheie în minutul 47, atunci când tabela indica 19:19, dar Pintea și Neagu dovedesc că sunt liderele echipei și punctează de două ori la rând, iar Grubisic scoate din pălărie câteva parade magice ce mențin formația gazdă în avantaj. Neagu face 23:20 și pulsul se mai stabilizează pentru suporterii „tigroaicelor”, dar inima se strânge din nou când Team Esbjerg se apropie din nou la diferența minimă, 25:24 și 27:26 în ultimul minut. După un time out cerut de Adrian Vasile cu 11 secunde înainte de final, Dembele a înscris ultimul gol al partidei și a pecetluit scorul final al partidei, 28:26 (15:10).

Cristina Neagu, cu 7 goluri, a fost din nou principala marcatoare a celor de la CSM București, celelalte goluri fiind marcate de Crina Pintea - 6, Elizabeth Omoregie - 4, Carmen Martin - 3, Andrea Klikovac, Barbara Lazovic, Siraba Dembele - câte 2, Martine Smeets, Laura Moisă - câte un gol.

Următoarea partidă a ”tigroaicelor” este programată sâmbătă, 13 februarie, în Franța cu Metz, un meci cu o importanță deosebită în lupta pentru locul secund în grupă, cel care asigură accederea directă în sferturile de finală ale competiției. Este partida din ultima etapă a fazei grupelor, dar „tigroaicele”, care ocupă momentan locul 4, au de disputat două restanțe, cu SG BBM Bietigheim contând pentru etapa a 9-a pe teren propriu și în deplasare cu Rostov Don, meci amânat din programul etapei a 12-a.