Dinamo câștigă Marbella Cup, iar Petrolul pierdeSportPictures.eu
06 Feb 2014

Dinamo câștigă Marbella Cup, iar Petrolul pierde

Echipele care s-au pregătit la Marbella și-au desemnat finalistele (după ce criterii, ele știu!) pentru “prestigiosul“ trofeu Marbella Cup!

Finala a fost jucată de Dinamo și IFK Goteborg și a consituit o bună verificare pentru ambele formații înaintea startului sezonului de primăvară.

În prima repriză Dinamo a controlat jocul, dar suedezii sunt cei care au o mare ocazie în minutul 20, Bălgrădean respingând în transversală un șut periculos. Dominarea “câinilor” e concretizată în minutul 34, când Thicot reia în gol din 6 metri, scor la pauză 1-0.

Partea a doua ne oferă același scenariu, posesie superioară pentu jucătorii noștri, chiar mai evidentă decât în prima repriză și totul se încheie cu un nou gol dinamovist marcat în minutul 82 de recenta achizitie Bilinski, 2-0 și Dinamo câștigă trofeul!

La startul partidei au fost aliniate următoarele formații:

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Thicot, Grigore, Filip – Boubacar,  Şerban, Munteanu – Lazăr, Ţucudean, C. Matei.  Rezerve: Naumovski, Bărboianu, Grecu, Asanovici, Nedelcearu, Diakhite, Cioinac, Krausz, Elton, D. Rotariu, Thomas, Bilinski

IFK Goteborg: Alvbage - Salomonsson, Bjarsmyr, Waehler, Augustinsson - Dalence, Gerzic, Johansson, Vibe - Haglund, Larsson.

----------------------------------------------

Aflată în Turcia în cantonamentul de la Belek, Petrolul a jucat împotriva formației Cernomoreț Odessa de care a fost întrecută cu scorul de 1-0, prin golul marcat în minutul 57 de Antonov dintr-un penalty comis de Gerson. Mutu a jucat toate cele 90 de minute, dar, ca și colegii lui, nu s-a evidențiat cu nimic, formația prahoveană neavând nicio ocazie mare de gol.