Descătușarea după JagodinaDan Horia Tautan / Mediafax Foto
27 Iul 2014

Descătușarea după Jagodina

Victorie lejeră a ceferiștilor clujeni în compania Ceahlăului Piatra Neamț. Într-un meci disputat sub Feleac, CFR Cluj a făcut scorul etapei (până în prezent) cu o echipă net inferioară, a cărei unică realizare a fost bara incredibilă a lui Chitoșcă din minutul 27, nemțeanul aflându-se cu poarta goală în fața lui.

În rest, festivalul ardelenilor a început din primele minute ale partidei, maeștrii de ceremonie fiind Negruț și Tade, ultimul reușid deschiderea scorului în minutul 33 cu o lovitură de cap la o centrare venită de pe dreapta. După numai nouă minute, vârful francez reușește dubla cu un șut din interiorul careului după ce a trecut ușor de fundașul din fața sa. 2-0 la pauză și cursul jocului arăta că rezultatul final era fără echivoc.

După pauză Florin Costea mărește avantajul în minutul 52 cu un șut din mijlocul careului, iar Negruț își trece și el numele pelista marcatorilor în minutul 57 cu un frumos șut la vinclu. Ca și la meciul de la Jagodina, Guima se dovedește a fi omul-surpriză al lui Miriuță și la numai trei minute de la intrarea în teren obține un penalty, însă Larie îl irosește trăgând slab.

CFR Cluj – Ceahlăul 4-0 (2-0) și clujenii par a fi descătușați după meciul pe muchie de cuțit câștigat în deplasarea din Serbia.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Susic, Larie, Rada, Camora - Muniru, Monroy - Deac, Negruț (min. 63 Da Silva), Fl. Costea (min. 75 Jakolis) – Tade (min. 56 Guima)

Ceahlăul (antrenor Marin Barbu):  Jovic - Dumitraș, Marc, Ichim, Cazan - Tepeș (min. 46 Popadiuc), Onciu (min. 69 Tăbăcariu) - Chitoșcă (min. 76 Margină), Achim, Pavel - Mândrușcă