Conference League: Cortina cade în Gruia după victoria cu JablonecFlaviu Buboi / SportPictures.eu
09 Dec 2021

Conference League: Cortina cade în Gruia după victoria cu Jablonec

CFR Cluj încheie participarea sa în grupa D a Conference League cu o victorie, unica de altfel în șirul celor 6 partide disputate. Fără șanse, nici măcar teoretice, de calificare în primăvara europeană, elevii lui Dan Petrescu au primit în Gruia vizita cehilor de la Jablonec, în fața cărora cedaseră cu 1-0 în primul meci din grupă, o partidă decisă de un penalty comis de Camora.

În seara aceasta lucrurile au stat cu totul altfel, clujenii dorind să lase o bună impresie la încheierea parcursului lor european și, în același timp, să-i împiedice pe adversarii lor să se califice în primăvară de pe locul secund. Pentru aceasta, Jablonec avea nevoie de o victorie și a pornit mai bine jocul, cu lovitura de cap a lui Martinec (min. 9) la care Camora a intervenit decisiv și la șutul periculos al lui Kratochvil (min. 25). Debeljuh a fost cel care a schimbat tabela prima dată, în favoarea clujenilor, în minutul 45 cu o lovitură de cap din centrarea lui Manea.

În repriza secundă Boateng (min. 58) cu un șut ce nu a prins cadrul porții și Păun (min. 59) cu un șut din prima din interiorul careului, respins de portarul Hanus, au semnat ocazii pentru CFR, care a reușit să se desprindă în minutul 83 prin același Debeljuh. Alibec l-a deschis perfect pe contraatac pe Costache, care a stat în blocstarturi la jumătatea terenului și după o cursă de 30 de metri i-a pasat în centru colegului său, care l-a învins din nou pe Hanus, de această dată cu o scăriță.

CFR termină grupa pe ultima poziție și se concentrează acum pe singurul obiectiv rămas viabil – câștigarea unui nou titlu de campioană.

În cealaltă partidă a grupei, AZ Alkmaar – Randers 1-0.

CFR Cluj – Jablonec 2-0 (1-0)

A marcat: Debeljuh (min. 45 și 83)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Boateng, Bordeianu (min. 73 Rodriguez), Păun (min. 73 Alibec) – Omrani (min. 56 Costache), Debeljuh (min. 86 Bouhenna), Deac (min. 87 Ştefan)

Jablonec (antrenor Petr Rada): Hanus – Holik, Martinec, Zeleny, Surzyn – Malinsky (min. 67 Kubista), Houska (min. 88 Smejkal), Hubschman (min. 79 Povazanec), Kratochvil, Pilar (min. 88 Vanicek) – Cvancara (min. 67 Dolezal)