Calificare riscantă și probleme de efectivOctav Ganea / Mediafax Foto
22 Iul 2015

Calificare riscantă și probleme de efectiv

La capătul unei partide complicate, Steaua a trecut în turul 3 preliminar al UEFA Champions League după 4-3 la general cu slovacii de la AS Trencin.

Steaua a pornit catastrofal partida de pe Arena Națională, primind două goluri în primele 20 de minute și duelul fiind relansat. O ocazie a lui Tade la reluarea sa cu capul din colțul careului mic a fost singura reacție a roș-albaștrilor până la primul gol al slovacilor, înscris de brazilianul Wesley în minutul 13. Jairo, celălalt brazilian din trupa slovacilor, a făcut slalom printre fundașii steliști cu Papp jalon principal și i-a pasat conaționalului său care a îndeplinit o simplă formalitate. Duelul Jairo – Papp s-a repetat în careul lui Cojocaru în minutul 20, câștig de cauză având tot brazilianul care i-a pasat de această dată lui Bero și tânărul internațional slovac a înscris fără opoziția fundașilor steliști. Până la pauză elevii lui Mirel Rădoi au avut o ocazie la lovitura de cap a lui Hamroun la centrarea lui Chipciu din lovitură liberă, apoi în prelungirile reprizei Râpă are un șut din careul slovacilor deviat de Tade, dar Ramon respinge de pe linia porții în ultimă instanță.

Steaua intra la pauză cu avantajul luat la Trencin anulat, dar și mai îngrijorător era că a pierdut doi titulari accidentați – Stanciu și Varela. Problemele tehnicianului stelist erau astfel dublate, însă discursul de la cabine și-a făcut efectul. Imediat după pauză Adi Popa dă semnalul revirimentului cu o fază de fotbal autentic – dribling și șut din prima ce trece puțin pe lângă vinclul din stânga porții lui Semrinec. După alte câteva ocazii ale oaspeților a venit și primul gol al steliștilor. În minutul 56 Muniru prinde un șut de zile mari de la 25 de metri și pune mingea la vinclu, portarul oaspeților Semrinec încercând să respingă dar nu a reușit decât să atingă balonul cu vârful degetelor. Doar trei minute au trecut și Hamroun este faultat în careul advers, arbitrul polonez Paweł Raczkowski dictând penalty. Cu emoții, Tade transformă și restabilește o egalitate nesperată cu un sfert de oră înainte, iar în minutul 74 o nouă veste bună pentru Steaua vine după eliminarea sârbului Rudnic. Paradoxal, roș-albaștrii nu sunt capabili să gestioneze superioritatea numerică și primesc un nou gol în minutul 84. Tandemul Jairo-Wesley a fost din nou letal, primul trecând acum de Râpă pe partea stângă a direcției lor de atac și centrând pentru autorul primului gol care a reluat cu capul la colțul scurt. Situația putea deveni dramatică pentru Steaua dacă Bero marca la una dintre cele două ocazii avute în minutele 89 și 90+1, în ambele situații Cojocaru fiind providențial. În ultimele secunde Semrinec era prezent în jumătatea gazdelor, dar Tahar a trimis imprecis către poarta părăsită de goalkeeper-ul slovac și a ratat egalarea.

După ultimul fluier al arbitrului tabela a consemnat Steaua – AS Trencin 2-3 (0-2), rezultat ce califică roș-albaștrii pentru ”dubla” cu Partizan Belgrad ce are programată prima manșă la București peste fix o săptămână.

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Cojocaru - Papp, Varela (min. 34 Râpă), Toșca, Guilherme - Breeveld, Sulley Muniru - Ad. Popa, N, Stanciu (min. 19 Hamroun), Chipciu - Tade (min. 82 Tahar)

AS Trencin (antrenor Martin Sevela): Semrinec - Cogley (min. 73 Ibrahim), Ramon, Rundic, Madu - Lobotka, Koolwijk, Bero - Jairo (min. 88 Klescik), Wesley, Van Kessel