BRD NTT: Copil, aproape de o victorie importantăCosmin Iftode / SportPictures.eu
20 Apr 2015

BRD NTT: Copil, aproape de o victorie importantă

Seara a fost rândul lui Marius Copil să joace contra rusului Mikhail Youzhny. Clasat pe locul 58 ATP, rusul a fost subjugat de Copil în primul set, în care nu a reușit decât 11 puncte, patru dintre ele constituind singurul său ghem din actul inaugural. Serviciul a fost din nou unul din atuurile lui Marius, folosit din plin în această parte a jocului.

Locul 172 ATP s-a ținut tare în setul 2, însă condus cu 5-4 cedează ghemul decisiv pe propriul serviciu după ce a condus cu 30-0. Simțind momentul bun, Youzhny îl exploatează și se pune în postura de a conduce ostilitățile în setul 3.

Două break-uri duc scorul la 5-1, însă Marius a început revenirea și a strâns scorul al 5-3 după ce a dat de-o parte prima șansă de meci a rusului. Din păcate, revenirea s-a oprit aici, deoarece în ghemul 9 trei mingi trimise în fileu i-au adus rusului tot atâtea mingi de meci, din care a folosit-o pe a doua. 1-6, 6-4, 6-3 după 95 de minute, un meci în care Copil a fost foarte aproape de un tiebreak în setul 2 în care se putea întâmpla orice. Poate chiar o victorie a arădeanului. Așa, Marius iese de pe tabloul de simplu și primește un cec de  4.535 EUR. El va continua să participe la turneu, publicul putându-i vedea la lucru pe el și pe Adrian Ungur mâine în primul meci al lor pe tabloul de dublu.

Iată rezultatele înregistrate astăzi:

Tablou principal – Simplu, turul 1

D. Gimeno-Traver (ESP) - [6] V. Troicki (SRB) 5-7, 6-3, 6-1

B. Coric (CRO) - S. Stakhovsky (UKR) 6-2, 6-7(4), 7-6(2)

M. Jaziri (TUN) - [PR] F. Mayer (GER) 4-6, 6-4, 7-5

M. Youzhny (RUS) - [WC] M. Copil (ROU) 1-6, 6-4, 6-3

Tablou principal – Dublu, turul 1

[3] R. Klaasen (RSA) / L. Rosol (CZE) - F. Cermak (CZE) / J. Vesely (CZE) 6-2, 6-2