Haltere
Zestrea s-a mărit în ultima ziAFP / Mediafax Foto
12 Apr 2014

Zestrea s-a mărit în ultima zi

În ultima zi de concurs a Campionatului European de Haltere desfăşurat în Israel, sîmbătă 12 aprilie, delegaţia României şi-a mărit zestrea de medalii prin sportiva Andreea Aanei, care a reuşit să cucerească 3 medalii de bronz la categoria 75 de kilograme, în probele de aruncat (138 kg), smuls (111 kg)  şi total (249 kg).

La doar 21 de ani, fiind cea mai tânără concurentă care a participat la această categorie, Andreea a fost depăşită de rusoaicele Tatiana Kashirina (foto) şi Iulia Konovalova, cele două ocupând locul întâi şi doi în această ordine.

Aceste trei medalii se adaugă celor cucerite anterior de sportivii noştri la această competiţie, prin Florin Croitoru, care a obţinut aurul la smuls şi la total la categoria 56 de kilograme şi Loredana Toma cu 3 medalii de argint la categoria 69 de kilograme.

În urma acestor rezultate, Romania s-a clasat pe locul 7 la general, cu 2 medalii de aur, 4 de argint şi 3 de bronz.