Haltere
CE: Recoltă bogată de medalii pentru halterofilii româniAFP / Mediafax Foto
09 Apr 2019

CE: Recoltă bogată de medalii pentru halterofilii români

La Batumi, în Georgia au loc în perioada 6-13 aprilie Campionatele Europene de haltere - competiție de calificare olimpica Tokio 2020 la care participă 325 de sportivi din 41 de țări, delegația României având în componență următorii 14 sportivi: Marian Luca (cat. 55 kg), Valentin Iancu (55 kg), Ilie Ciotoiu (61 kg), Florin Vizitiu (67 kg), Paul Dumitrașcu (73 kg), Marin Gologan (89 kg), Nicolae Onica (96 kg), Cosmina Pană (45 kg), Elena Andrieș (49 kg), Andreea Penciu (59 kg), Sorina Hulpan (59 kg), Irina Lepșa (64 kg), Loredana Toma (64 kg), Bianca Molie (71 kg).

Sâmbătă, în prima zi de concurs, Cosmina Pană a obținut prima medalie pentru delegația noastră, bronz la stilul aruncat, cu 84 kg, în limitele categoriei 45 kg. La stilul smuls și la total, Cosmina a obținut două clasări pe locurile 5, cu 65 și 149 kg.

A urmat evoluția fără greșeală și medalia de bronz pentru Luca Marian în limitele categoriei 55 kg la stilul smuls, cu 103, 109 și 111 kg. Tot la smuls, Valentin Iancu a reușit doar o clasare pe locul 7, după ce a ratat de doua ori încercările la 107 kg, acesta terminând cu 102 kg. La stilul aruncat, Luca a terminat pe locul 5, cu 134 kg, iar la total pe locul 4 cu 245 kg, în timp ce Iancu obține două locuri 6, la aruncat și total cu 130 si 232 kg.

Prima zi s-a încheiat cu performanța deosebită a Elenei Andrieș, triplă campioană europeană de seniori după ce a încheiat stilul smuls al categoriei 49 kg cu 87 kg, aruncatul cu 103 kg și totalul olimpic cu 190 kg.

Ilie Ciotoiu a evoluat în limitele categoriei 61 kg duminică, în cea de-a doua zi a competiției, și a încheiat concursul pe locurile 11 la stilul smuls și la aruncat, reușind doar primele încercări la 117 și 146 kg. La total, sportivul nostru a încheiat tot pe locul 11 cu 263 kg.

Luni, 8 aprilie, Andreea Penciu și-a încheiat participarea în cadrul categoriei 59 kg, Grupa B, cu un total de 195 kg, cu 93 kg la stilul smuls și cu 102 kg la aruncat. Evoluând în cealaltă grupă, Sorina Hulpan obține la finalul concursului o medalie de bronz la stilul aruncat cu 117 kg, în timp ce la total și la smuls a obținut un loc 4 și un loc 5, cu 212 și 95 kg.

Cea de-a treia zi a tricolorilor la Batumi s-a încheiat cu prestația lui Florin Vizitiu în limitele categoriei 67 kg, sportivul nostru încheind pe locul 6 la stilul smuls cu 135 kg, pe locul 7 la stilul aruncat cu 160 Kg, obținând la final o clasare pe locul 5 la totalul olimpic cu 295 kg.

Astăzi, în cea de-a patra zi de concurs Paul Dumitrașcu a câștigat Grupa B a categoriei 73 kg cu următoarele performanțe: locul 1 la total cu 309 kg, locul 1 la stilul aruncat cu 177 kg și locul 4 la stilul smuls cu 132 kg. Până la ora acestui articol nu se încheiase Grupa A a categoriei. În schimb, halterofilele Loredana Toma și Irina Lepșa au adus nu mai puțin de șase medalii! Ele și-au adjudecat aurul și argintul continental la totalul olimpic în limitele categoriei 64 kg cu 239 kg și respectiv 229 kg. O situație similară a fost și la stilul smuls, unde Loredana s-a impus cu 111 kg, iar Irina a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului cu 102 kg. La stilul aruncat Toma și-a păstrat cea mai strălucitoare medalie cu 128 kg, în timp ce Irina a câștigat bronzul cu 127 kg. Loredana a doborât cele trei recorduri europene de tineret U23 și recordul european de seniori la stilul smuls.

Așadar, până la această oră delegația României a adunat nu mai puțin de 12 medalii: 6 medalii de aur, 2 de argint și 4 de bronz!