Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: La pomul lăudatAFP / Mediafax Foto
22 Iun 2014

CM Brazilia 2014: La pomul lăudat

Meci anost pe Maracana între Belgia și Rusia, favoritele grupei H, o exemplificare a zicalei ”la pomul lăudat să nu te duci cu sacul”. Partida a pornit într-o notă mai bună a rușilor, nevoiți să atace după ce în prima partidă nu au reușit decât un egal cu sudcoreenii. De partea cealaltă, belgienii au intrat în teren după victoria cu Algeria cu perspectiva unui egal ce le-ar fi fost convenabil.

Prima mare ocazie o au rușii în minutul 12, când Faizulin îl pune la încercare pe Curtois cu un șut de la marginea careului mare, portarul belgian îndepărtând pericolul și cu ajutorul colegilor săi din defensivă. Mertens este cel mai dinamic ”drac roșu”, dar șuturile sale nu prind cadrul porții lui Akinfeev. Rușii reclamă acordarea unui penalty în minutul 26 la intrarea lui Alderweireld la Kanunnikov, dar circumstanțele nu sunt clare pentru arbitrul întâlnirii, germanul Felix Brych, prin urmare jocul continuă. Shatov și Faizulin trimit șuturi pe lângă buturile apărate de Curtois, însă cea mai mare ocazie aparține lui Kokorin, a cărui reluare cu capul din 6 metri trece de puțin pe lângă.

A fost ultima fază a primei reprize, la reluare jocul scăzând mult în ritm și acuratețe a execuțiilor. Practic, până în minutul 80 nu mai consemnăm o altă ocazie importantă de poartă. Cu 10 minute înainte de final rușii construiesc o fază ce surprinde solida, dar imobila apărare belgiană pe poziții neinspirate, iar Eschenko pătrunde pe un spațiu neacoperit de fundașii belgieni până în interiorul careului mare și șutează la colțul lung, dar pe lângă stâlpul porții lui Curtois. Replica belgienilor vine 4 minute mai târziu, nou intratul Mirallas executând o lovitură liberă de la 22 de metri direct la rădăcina bării din dreapta lui Akinfeev, bătut la acea fază, dar salvat de noroc. Norocul nu îl mai poate ajuta în minutul 88, când Hazard și Origi combină pe un contraatac și mijlocașul lui Chelsea îi pasează perfect de pe linia de fund a terenului undeva la 7 metri tânărului de nici 19 ani introdus după pauză de Wilmots, care reia din prima direct în plasa lui Akinfeev. O ultimă ocazie a meciului este trecută tot în contul belgienilor, cu Mirallas în poziție de unu la unu cu Akinfeev, dar șutul său la colțul scurt este respins cu piciorul de goalkeeper-ul rus.

Belgia – Rusia 1-0 (0-0) este rezultatul ce îi dă insomnii lui Capello și îi lasă pe belgieni să facă calculele pentru optimi.

Belgia (antrenor Marc Wilmots): Courtois - Alderweireld, van Buyten, Kompany, Vermaelen (min. 31 Vertonghen) - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mertens (min. 75 Mirallas), Lukaku (min. 57 Origi), Hazard

Rusia (antrenor Fabio Capello): Akinfeev - Kozlov (min. 62 Eschenko), Ignashevich, Berezutskiy, Kombarov - Glushakov, Shatov (min. 83 Dzagoev), Samedov (min. 88 Kerzhakov), Fayzulin - Kanunnikov, Kokorin