Viitorul câștigă un punct important la Ceahlăul
08 Dec 2013

Sub comanda lui Vasile Miriuță, Ceahlăul chiar a arătat bine în această toamnă, așa că meciul cu puștii lui Hagi constituia un examen destul de facil, dar trebuie să luăm în calcul și disperarea cu care constănțenii abordau partida, spectrul retrogradării fiind obsesiv, așa că orice putea fi posibil.

Primul sfert de oră al meciului este foarte alert, faze periculoase la ambele porți, iar în minutul 15 se consumă cea mai mare ocazie a reprizei, trecută în contul nemțenilor, când Popadiuc șutează în bară de la 18 m. În replică, Nikolov are și el o bună situație în minutul 40 și repriza se încheie 0-0.

În partea secundă cele două echipe se anulează reciproc, se gândesc mai mult la dejucarea planurilor adversarilor decât la propria construcție și rezulta un joc urât. Golubovici ratează in minutul 67, Dică îl imită în minutul 76, Benzar șutează periculos în minutul 85 și cam atât. Scor final 0-0, foarte bun rezultat pentru tânăra echipă a lui Hagi.

La startul partidei echipele au avut urmatoarea alcătuire:

Ceahlăul: Jovici - Ad. Gheorghiu, A. Marc, Cânu, L Cazan - Stana, Vl. Achim - Popadiuc, Golubovici, Chitoşcă - M. Constantinescu.  Rezerve: Jicha, Ichim, M. Rusu, Tăbăcariu, Onciu, Lucas Garcia, Ştefănescu.

Viitorul: Balauru - Bejan, Puţanu, Larie, Toşca - Lazăr, Benzar - Nikolov, Băluţă, Gavra – Axente.  Rezerve: Buzbuchi, Cîrstocea, V. Rusu, N. Dică, I. Şerban, Daminuţă, Emerson.