Steaua și Petrolul remizează după un meci încrâncenat
02 Dec 2013

Meci tensionat în Ghencea, unde cele două formații au început prudent și au oferit prea puține momente de fotbal autentic, cu prea puține ocazii de gol, care să facă partida spectaculoasă. Prima repriză a fost fragmentată de multe faulturi, făcute mai ales de ploieșteni și tolerate de arbitrul Hațeganu. Sfârșitul reprizei aduce ocazia lui Szukala și mai ales golul lui Prepeliță la o excelentă recentrare cu capul a lui Iancu, scor la pauză, 1-0 pentru steliști.

Repriza a doua începe în nota de dominare a ploieștenilor, care-și presează adversarul, steliștii nu mai contează aproape deloc în atac, dar nici „lupii” nu-și creează cine știe ce ocazii. Totuși, la o fază fixă, pe respingere, Benga șutează imparabil sub bară și egalează. Acest lucru nu s-ar fi întâmplat dacă autorul golului ar fi primit roșu în prima repriză pentru un gest grosolan la Adi Popa. Steaua putea să câștige pe final, dar, în minutul 87, Adi Popa șutează lamentabil din poziție favorabilă și meciul se încheie 1-1.

La startul partidei, cele două formații au avut următoarele alcătuiri:

Steaua: Tătărușanu - Chipciu, Varela, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Prepeliță - Ad. Popa, G. Iancu, Tănase - Nikolic.
Rezerve: Niță, Tatu, Pârvulescu, Stanciu, Piovaccari, Neagu, Răduț.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Albin, Teixeira - Camara.
Rezerve: Bornescu, Mustivar, Walter Fernandez, Hamza, Achim, Romario, Morar.