Steaua pierde puncte preţioase la Galaţi
09 Dec 2013

Duminică seara la Galaţi, Steaua şi Oţelul se întâlneau după 3 zile de la meciul lor din Cupa şi fiecare dintre echipe îşi dorea maximul de puncte pentru obiective evident diferite, Steaua pentru titlu, gălăţenii pentu evitarea situaţiei dramatice în care se află. Reghecampf recurge la o soluţie de avarie pentru postul de fundaş dreapta, folosindu-l de această dată pe Varela, mutare care în final s-a dovedit inspirată.

Prima jumătate de oră nu aduce nimic semnificativ, cele două echipe se studiază, Steaua încearcă să găsească breşe în apărarea gălăţenilor, dar sunt lipsiţi de imaginaţie.

Ultimul sfert de ora e perioada în care apar şi evenimentele importante! Mai întâi o ocazie imensă pentru Oţelul in minutul 34, când Varela intervine salvator la o fază incendiară în propriul careu. Acelaşi Varela reuşeşte în minutul 37 primul său gol pentru Steaua, marcând cu capul la o lovitură liberă excelent executată de Bourceanu. Chipciu putea să facă 2-0, dar trage pe lângă dintr-o poziţie excelentă, deci Oţelul - Steaua rămâne 0-1 la pauză, cu un arbitraj ciudat al lui Dima, cu multe decizii pro-Steaua!

Repriza a doua arată o Steaua penibilă, nicio fază de reţinut, nicio viziune clară de joc, nicio ocazie! În replică, Oţelul supune defensiva stelistă la o presiune constantă şi pe acest fond vine şi golul egalizator în minutul 77, puştiul Tudorie, 17 ani, reia cu capul o centrare venită din partea dreapta. Nici după egalare Steaua n-are puterea să atace, tot gălăţenii sunt mai periculoşi în ofensivă şi meciul se termină 1-1.

La startul partidei s-au aliniat următoarele formaţii:

Oţelul Galati: Brăneţ - Milea, Sârghi, Sg. Costin, D. Popescu - Giurgiu, Filip - L. Iorga, Cooper, Marquinhos – Henrique.

Rezerve: Simaitis, S. Ilie, Sipovici, Băjenaru, Astafei, A. Tudorie.
Antrenor: Ewald Lienen.

Steaua Bucuresti: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Prepeliţă, Cr. Tănase – Piovaccari.

Rezerve: Niţă, Râpă, N. Stanciu, Grădinaru, Tîrnovan, Kapetanos, G. Iancu.
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.