Steaua pierde la Londra și amână reabilitarea!
12 Dec 2013

Miercuri seara pe Stamford Bridge, în ultimul meci din grupele Champions League, Chelsea a primit vizita Stelei, în tentativa acesteia de a ieși onorabil din competiția supremă a cluburilor. Mai interesați de meci erau totuși londonezii, care își doreau victoria în vederea ocupării primului loc în grupa, favorizant la tragerea la sorți.

Meciul a avut un debut cum rar putem vedea, 10 minute în care Steaua n-a trecut centrul terenului, 10 minute în care Chelsea a inițiat atacuri după atacuri în careul nostru, cu ocazii care în orice moment anunțau golul, gol care vine la o faza fixă (un corner bineinteles!). În minutul 10 Demba Ba marchează cu genunchiul, talonat fiind de Georgievski, care n-a reușit sa degajeze.

La câteva minute după gol, Gabi Iancu are o bună ocazie de a egala, scapă pe culoar talonat de Obi Mikel și Cole, avansează, Schwarzer îi iese în întâmpinare, dar șutul trece puțin pe lângă bara din stânga. A fost singura faza periculoasă a steliștilor! Pentru “puncte sau punct” e mult prea puțin!

Englezi au în continuare ocazii, Tătărușanu respinge tot și pauza vine cu un avantaj minim pentru băieții lui Mou, care la reluare gestionează perfect meciul, nu se expun deloc în apărare, dar pe atac sunt mai “pașnici”, până în momentul când pe teren intră coșmarul de la București, Schurrle. Acesta, cu câteva raiduri pe stânga, creează din nou panică în careul stelist, dar de marcat nu se mai marchează și meciul se termină cu 1-0 în favoarea londonezilor, rezultat, vezi Doamne, onorabil pentru băieții lui Reghe!

Onorabil și meritoriu era dacă băteau, pentru că ar fi șters rușinea de 23 de partide fără victorie în CL, contraperformanță unică în Europa!

Meritoriu rămâne faptul ca ani de zile Steaua a adunat multe puncte pentru fotbalul românesc (e drept, din Europa League și prea puține din CL), și meritoriu e că datorită punctelor ei, alte echipe de la noi au jucat direct în grupele Ligii, iar detractorii Stelei ar trebui să știe asta și s-o spună!

La startul partidei s-au aliniat următoarele formații:

Chelsea: Schwarzer - Ivanovic, D. Luiz, Terry, A. Cole - Obi Mikel, Lampard - Willian, Oscar, Hazard - Ba.

Rezerve: Cech, Cahill, Ramires, De Bruyne, Torres, Mata, Schurrle.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Gardoş, Szukala, Latovlevici - Pintilii - Chipciu, Stanciu, Iancu, Pârvulescu - Kapetanos.

Rezerve: Niţă, Varela, Prepeliţă, Cristea, Neagu, Tatu, Piovaccari.