Săgeata Năvodari – FC Brașov, meci jalnic!
19 Dec 2013

Joi dupa amiaza Săgeata Năvodari a întâlnit pe FC Brașov într-un meci al suferindelor, ambele echipe propunându-și victoria ca să se depărteze de zona fierbinte unde erau vecine, Săgeata pe 14, Brașovul pe 15 – loc retrogradabil. De la doua “înecate” la ce te puteai aștepta, decât la o partidă ternă, fără faze de poartă, fără nerv.

Prima repriză arată totuși o alternanță a atacurilor la cele două porti, cu ocazii, dar niciuna foarte clară pentru ca tabela de scor să se modifice. Buga și Surdu de la brașoveni, respectiv V. Dinu de la Năvodari sunt oamenii care au acțiuni finalizate cu șuturi pe și spre poarta, doar atât și nimic mai mult.

Repriza a doua e și mai plicticoasă, poate cea mai slabă din Liga I în acest sezon, minutele treceau și nimic nu se întâmpla, ambele formații lăsând impresia că sunt mulțumite cu un meci egal. Era minutul 88 și niciuna dintre echipe nu expediase șut pe poartă în partea secundă. Noul intrat la brașoveni, Diogo Fonseca, strică monotonia trimițând în acel minut un șut periculos parat de portarul gazdelor, Panagopoulos, și meciul lua sfârșit cu un 0-0 urât.

La startul partidei au fost aliniate următoarele garnituri

Săgeata Navodari: Panagopoulos – Peteleu, L. Munteanu, Popa, D. Lopes – Muzac, N’Doye – Tigoianu, V. Dinu, Al. Grigoraş – S. Chiţu

Antrenor: G. Butoiu

Rezerve: Pogacsics, Achim, Vieru, Sorian, Mera, Chiacu, V. Lupu

FC Braşov: Bordea – Ş. Moraru, Madeira, B. Străuţ, Da Silva – Aganovici, Mateiu, Santos - Surdu, A. Cristea, Buga

Antrenor: Ilie Stan

Rezerve: Căucă, Vagner, Potecu, I. Popa, Tătar, Manea, Fonseca