Meci spectacol sau… apărări Schweitzer?!
17 Dec 2013

Ultimul meci al primei etape din returul Ligii I s-a disputat sub Tâmpa, între FC Brașov și Pandurii Târgu Jiu. Cei doi antrenori, Ilie Stan și Cristi Pustai, se confruntau cu probleme de efectiv și, în aceste condiții, rămânea de văzut în ce măsură rezervele puteau să tranșeze meciul într-o parte sau în cealaltă.

Pentru a nu pierde contactul cu plutonul fruntaș, gorjenii au pornit ca din tun și în minutul 8 aveau deja 2-0 grație golurilor marcate de Nicoară, în minutul 5, și de Shamsin, 3 minute mai târziu, când acesta driblează în careu și șutează plasat. Surprinse de acest iureș, gazdele au dificultăți în a controla jocul, pressingul Pandurilor e foarte sus, dar încet, încet, brașovenii își revin din pumni și reușesc reducerea scorului în minutul 32, când Machado înscrie cu capul din mijlocul careului, 1-2, rezultat consemnat și la pauza, chiar dacă Buga putea să egaleze în minutul 39.

Prima repriza a fost o joacă pe lângă ce avea să vină în partea a doua. Eric face 3-1 în minutul 49 și tot Eric face spectacol și 4-1 în minutul 56. Se joacă deschis, apărările sunt neglijate, iar brașovenii nu depun armele… Surdu scapă pe contraatac și reduce din handicap, 2-4 în minutul 72 și tot el provoacă un penalty în minutul 78 și Buga transformă, scorul devenind 3-4 când mai era aproape un sfert de oră de joc. Nebunia ia sfârșit în minutul 85, când Pandurii se distanțează din nou la 2 goluri, Alex lovind decisiv de la limita ofsaidului, și meciul se termină 5-3 pentru echipa lui Cristi Pustai.

La startul partidei s-au aliniat următoarele echipe:

FC Braşov: Bordea - Străuţ, R. Machado, Diogo Santos, Serginho - Mateiu, Aganovici - Vagner, Buga, Surdu - A.Cristea
Rezerve: Căucă, I. Popa, Tătar, Potecu, Cr. Manea, Moraru, Fonseca
Antrenor: Ilie Stan

Pandurii: Stanca - Pleaşcă, Christou, Mamele, Momcilovici - Anton, Elton - Ciucur, Eric, Nicoară - Shamsin
Rezerve: Mingote, Erico, Distefano, Buleică, Alex, Bohale, Paulinho
Antrenor: Cristian Pustai