Inspirația lui Lienen aduce 3 puncte
13 Dec 2013

Meciul dintre Oțelul și Corona disputat vineri seara pe stadionul de la malul Dunării a adus față-n față două echipe motivate diferit. Gazdele, sub impulsul jocului bun cu Steaua, nici nu concepeau să nu ia 3 puncte cu ultima clasată, iar Corona, acum la debut de retur, se mai gândea că are 17 etape în față, în care să încerce salvarea.

Prima repriză este săracă în faze de poartă, în fond acest lucru e o rezultantă a mediocrității în care se zbat cele două echipe. Pe fondul unui joc confuz, oaspeții deschid scorul surprinzător în minutul 21 prin Sergiu Buș, care scăpat de sub marcaj rămâne singur cu Brăneț și-l învinge cu un șut plasat, scor 1-0 pentru Corona. Avantajul brașovenilor durează un sfert de oră, pentru că Giurgiu preia elegant o minge în careu și egalează în minutul 36, 1-1, scor cu care se încheie prima repriză.

Repriza secundă ne arată o echipa gălățeană hotărâtă să încerce totul pentru prima victorie din mandatul antrenorului Lienen. Presiunea la poarta brașovenilor este constantă, Băjenaru își creează o bună ocazie de a înscrie, dar totul basculează odată cu hotărârea germanului Lienen de a-l trimite în teren în minutul 84 pe Zaharia, care după numai un minut prinde un șut senzațional de la 22 de metri și înscie spectaculos, 2-1 pentru Oțelul, scor cu care ia sfârșit partida.

Componența celor două echipe la debutul meciului a fost:

Otelul: Brăneţ - Mişelăricu, Sârghi, Sg. Costin, D. Popescu - Giurgiu, I. Filip - L. Iorga, Băjenaru, Marquinhos - Henrique
Rezerve: Simaitis, Ilie, Sipovic, Marus, Zaharia, Astafei, Tudorie

Corona: Marc - Burlacu, Tudose, Damian, Munteanu - Miranda, Dîlbea - Neacşa, R. Stănescu, Vranjkovici - Sg. Buş
Rezerve: Dănălache, Asanovici, Martac, Ilie, Chirciu, Popa, Dănilă