FC Vaslui continuă ascensiunea
13 Dec 2013

Vineri seara la Chiajna, echipa locală Concordia a întâlnit în etapa a 18-a, prima a returului, pe FC Vaslui. Cele două echipe au avut un parcurs destul de bun în aceasta toamnă, ilfovenii pierzând doar o singură dată pe teren propriu, în timp ce moldovenii s-au evidentiat pe finalul turului, când în ultimele 6 etape au pierdut doar un meci. Așadar se anunța o partidă destul de strânsă.

Cel putin în prima parte așa a și fost, o dispută echilibrată în care fiecare echipă a “închis” foarte bine jocul, cei de la Vaslui părând totuși mai activi, Antal fiind animatorul din angrenajul echipei sale, el și ratând o bună ocazie în minutul 10, dar cea mai mare oportunitate de a deschide scorul a avut-o Ortiz în minutul 44 când a reluat periculos cu capul, dar portarul Râmniceanu a respins.

Repriza a doua arată o echipă a Vasluiului și mai periculoasă în acțiunile ofensive. Drept urmare, în minutul 69, Pătulea deschide scorul reluând cu capul o excelentă centrare a lui Sânmărtean. Din poziția de inter-dreapta, Pătulea se arată cel mai periculos om din atacul oaspeților și mai ratează o ocazie în minutul 74, după care jocul devine fragmentat, vasluienii trag de timp cât pot și meciul ia sfârșit cu scorul de 1-0 pentru FC Vaslui.