Dinamo continuă cursa în stil italian
08 Dec 2013

Sâmbătă seara, pe un frig năpraznic, în arena din Ștefan cel Mare nu s-au adunat decât vreo 500 de suporteri pentru a urmări meciul dintre Dinamo și FC Botoșani contând pentru ultima etapa a turului, a 17-a, din Liga I.

Meciul începe cu Dinamo în atac, dar ocaziile mari lipsesc, inconsistența jocului dinamovist fiind scuzată după meci de către antrenorul Stoican cu exprimarea “ne-au inghetat muschii”! Finalul primei reprize animă puțin partida, cu câte o ocazie importantă de fiecare parte.

În repriza secundă se execută aceeași partitură, dar Țucudean reușește să spargă monotonia cu un gol frumos lucrat de el și de Lazăr și din minutul 55 Dinamo conduce cu 1-0. Abia din acest moment echipa din Botoșani pune în pericol defensiva câinilor, moldovenii având două șanse bune de egalare în minutele 60 si 70. Avertizați de aceste situații, dinamoviști se închid, adică fac ce știu ei mai bine în acest sezon, securizează rezultatul, iar în ultimul sfert de oră asistăm la o mostră de apărare italiană din anii ’60 și meciul se încheie cu un deja clasic 1-0 în favoarea echipei din Ștefan cel Mare.

La startul partidei au fost aliniate urmatoarele garnituri:

Dinamo: Balgradean - Rus, Luchin, Grigore, Filip - Șerban, Boubacar, Elton - Matei, Țucudean, Curtean

Rezerve: Naumovski, Nedelcearu, Cătălin Munteanu, Lazăr, Rotariu, Thicot, Zougoula

FC Botosani: Perianu – Taban, Ursu, Dinu, Acsinte – Vasvari – Fulop, Croitoru, Vraciu, Patache – Hadnagy

Rezerve: Curileac – Maghici, I. Matei, Codoban, R. Radu, Drugă, Cârjan