Corona, la a doua victorie în campionat!
17 Dec 2013

Marți seara, pe un teren aproape imposibil, la Brașov, formația locală Corona a întâlnit Ceahlăul, una dintre echipele bune ale campionatului. Lanterna roșie nu spera la mare lucu de la acest meci, mai ales că până acum avea doar o victorie în actualul campionat, dar nici nemțenii parcă nu mai sunt la turația maximă de la debutul de sezon.

Meciul începe cu atacuri timide ale gazdelor, oaspeții mulțumindu-se cu contre sporadice, dar principala preocupare a celor 22 de jucători era să-și mențină echilibrul pe terenul înghețat, suprafață care le punea în pericol integritatea fizică. În această situație fazele fixe puteau constitui o armă importantă și asta se și întâmplă în minutul 23, când Dâlbea execută în forță o lovitură liberă, portarul Jovici nu reușește să rețină și mingea ajunge în plasă - 1-0 pentru Corona. Până la pauză nu se mai întâmplă nimic important și repriza ia sfârșit cu avantaj minim pentru localnici.

În partea a doua nemțenii intra parcă mai hotărâți, dar acțiunile lor se lovesc de o apărare destul de bine pusă la punct a brașovenilor, care renunță la orice valențe ofensive pentru a păstra rezultatul. Golubovici, Garcia și Popadiuc au câteva șarje spre poarta lui Marc, șuturile lor fiind blocate de acesta sau trase alături. Terenul greu face ca misiunea echipei care atacă să fie tot mai dificilă și astfel meciul ia sfârșit cu scorul de 1-0 pentru Corona, echipă cu 13 înfrângeri în actualul sezon!

La startul meciului s-au aliniat următoarele formații:

Corona: T. Marc - Burlacu, Asanovici, Damian, V. Munteanu II - Dâlbea, Miranda - Vranjkovici, R. Stănescu, Neacşa - S. Buş

Rezerve: Dănălache, Fl. Ilie, Chirciu, Dănilă, Căprariu, Martac, H. Popa

Ceahlăul: Jovici - Dumitraş, Cânu, Al. Ichim, M. Rusu - Vl. Achim, Stana - Gheorghiu, M. Constantinescu, Chitoşcă - Golubovici

Rezerve: Jicha, Tăbăcariu, Onciu, Popadiuc, Garcia Lopez, Ştefănescu, Ţepes