Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Italia învinge AngliaAFP / Mediafax Foto
15 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Italia învinge Anglia

Derby-ul Grupei D a Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia s-a disputat azi-noapte între cele două mari forțe europene ale seriei, Italia și Anglia. Squadra Azurra s-a impus cu 2-1 după un meci echilibrat, în care italienii au demonstrat un plus de vivacitate de la mijloc în sus. Ambele echipe au acuzat climatul meteo nefavorabil, cu căldură sufocantă de 32 de grade Celsius și o umiditate de 60 de procente.

Marchisio a deschis scorul în minutul 35, dar bucuria italiană nu a diurat decât două minute, deoarece Sturridge a restabilit egalitatea. 1-1 avea să fie și scorul pauzei, după care, la 5 minute de la reluare, Marco Balotelli a semnat golul decisiv.

Italia câștigă cu 2-1, dar calculele în această grupă s-au complicat enorm după victoria Costa Ricăi în patida cu Uruguay.