Cupa Mondială 2014
Chile s-a impus în derby-ul outsiderelorAFP / Mediafax Foto
14 Iun 2014

Chile s-a impus în derby-ul outsiderelor

Azi-noapte a avut loc meciul între cele două selecționate considerate outsider de specialiști, la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia, grupa B. Chile, beneficiind poate și de o aclimatizare mai rapidă, a dispus de Australia cu scorul de 3-1.

În pofida acestui succes, jocul sud-americanilor nu a strălucit. Totuși, chilienii au avut câteva execuții spectaculoase, iar pe alocuri tehnica lor s-a dovedit net superioară față de a fotbaliștilor de la Antipozi. Australia, aflată la al treilea turneu final mondial consecutiv, nu poate deocamdată să depășească bariera tradițională, fotbalul nefiind totuși o disciplină sportivă care să concureze rugby-ul sau fotbalul australian.

Scorul a fost deschis în minutul 12 de starul Barcelonei, Alexis Sanchez, care a beneficiat de un carambol în careul australian. Două minute mai târziu, Valdivia a șutat superb, la vinclu și a făcut 2-0.
Cangurii au ieșit arareori din propria jumătate de teren, iar actțiunile lor ofensive s-au intensificat numai după ce chilienii au redus turația. Cahill a marcat cu capul, din interiorul careului, apoi, în repriza secundă, atacantul australian a mai scuturat odată plasa porții adverse, dar golul a fost anulat corect, pe motiv de ofsaid.

Tabela avea să fie închisă de noul intrat Beausejoir, care a trimis cu stângul, de la 17 metri și a tranșat soarta punctelor puse în joc. Pentru Chile a fost o victorie obligatorie, deoarece disputa cu granzii grupei, Spania și Olanda, se anunță a fi una fără menajamente.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Mena - Aranguiz, Marcelo Diaz, Arturo Vidal (F. Gutierrez, 60) - Valdivia (Beasejour, 68) - Alexis Sanchez, Vargas (Pinilla, 88)
Antrenor: Jorge Sampaoli

Australia: Ryan - Franjic (McGowan, 49), Spiranovic, Wilkinson, Davidson - Milligan, Jedinak, Bresciano (Troisi, 78) - Leckie, Cahill, Oar (Halloran, 69)
Antrenor: Ange Postecoglou

Arbitru: Noumandiez Desire Doue (Coasta de Fildeș)