Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Tenis de câmp
powered by BenQ
WTA Miami: Dulgheru intră pe tabloul principalAFP / Mediafax Foto
24 Mar 2015

WTA Miami: Dulgheru intră pe tabloul principal

Alexandra Dulgheru a câștigat meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal al Miami Open, turneu Premier Mandatory cu premii totale în valoare de 5.381.235 USD. Având în față o turcoaică de 18 ani, Ipek Soylu, locul 281 WTA, Alexandra a avut de muncit o oră și 50 de minute pentru a se impune cu 6-4, 7-5, avertizată fiind de succesul pe care adversara sa l-a avut în turul anterior în fața Andreei Mitu.

Debutul meciului a fost aprins, cu break-rebreak, apoi Alexandra a fost nevoită să vină din urmă în set până la 4-4. În ghemul 9, ea a avut trei mingi de break și a fructificat-o pe ultima pentru ca apoi să închidă setul cu un ghem de serviciu câștigat la 15. În setul secund Soylu face primul break, dar este contracarată imediat de jucătoarea noastră, care apoi egalează la 2. Aplombul tinerei turcoaice îi aduce o serie de trei ghemuri consecutive, dar Alexandra începe recuperarea. Ea salvează în ghemul 9 două mingi de set ale adversarei sale și convertește singura minge de break, la fel ca și în ghemul 11, apoi închide meciul pe propriul serviciu.

Este al cincilea turneu WTA pe tabloul căruia Alexandra evoluează în 2015 și primul după Kuala Lumpur, unde a jucat finala.

Alte știri din Tenis de câmp