Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Tenis de câmp
powered by BenQ
WTA Hamburg: Niculescu și Bara confirmă statutul de favoriteFlaviu Buboi / SportPictures.eu
20 Iul 2022

WTA Hamburg: Niculescu și Bara confirmă statutul de favorite

Monica Niculescu și Irina Bara au avansat în semifinalele probei de dublu de la ale Hamburg European Open, turneu WTA250 cu premii în valoare de 251.750 USD. Perechea tricoloră este cotată drept principală favorită a tabloului și după ce în primul tur a dispus cu 6-2, 7-5 de dublul Laura Paar/Julia Lohoff (Germania), în această seară au dispus în sferturile de finală de Misaki Doi (Japonia) și Rebecca Peterson (Suedia). Partida a durat o oră și 20 de minute și s-a încheiat cu scorul de 6-3, 3-6, 10-4 în favoarea fetelor noastre, care în penultimul act le vor întâlni pe favoritele numărul 3, nipona Miyu Kato și indonezianca Aldila Sutjiadi.

Cu mai puțin succes au evoluat tricolorele în proba de simplu. Irina Bara (125 WTA) a cedat în primul tur în fața principalei favorite, estonianca Anett Kontaveit (2 WTA), iar câștigătoarea de anul trecut a trofeului, Gabriela Ruse (69 WTA) a fost eliminată după un joc de uitat cât mai repede de americanca Bernarda Pera (81 WTA), scor 6-0, 6-4. Alexandra Cadanțu-Ignatik (172 WTA) a avut un parcurs mai lung. După victorie cu 6-3, 2-6, 6-2 în fața niponei Nao Hibino (259 WTA), ea a fost eliminată astăzi de favorita numărul 7, belgianca Maryna Zanevska (72 WTA), scor 6-4, 6-1.

Alte știri din Tenis de câmp