Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Tenis de câmp
powered by BenQ
WTA Doha: Niculescu avansează la dubluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Mar 2021

WTA Doha: Niculescu avansează la dublu

Monica Niculescu avansează în turul secund al probei de dublu din cadrul Qatar Total Open 2021, turneu de categoria WTA500 cu premii totale de 565.530 USD ce se dispută la Doha. Slătineanca face pereche cu letona Jelena Ostapenko și a trecut astăzi în primul tur de niponele Shuko Aoyama și Ena Shibahara, cotate ca favorite numărul 3, cu scorul de 6-4, 6-2. Cele două vor întâlni în sferturile de finală contra dublului format din nemțoaica Laura Siegemund și rusoaica Elena Vesnina și au asigurat un cec comun în valoare de 3.500 USD.

Monica, locul 147 în ierarhia de simplu a WTA, a evoluat și în calificările probei de simplu, dar a pierdut în primul tur în fața favoritei numărul 5 a tabloului, cehoaica Katerina Siniakova (68 WTA), scor 2-6, 6-4, 0-6 și a încasat 1.800 USD.

Tot în primul tur al calificărilor a pierdut și Patricia Țig, gălățeanca clasată pe locul 61 WTA și cotată ca favorită numărul 3 a cedat cu 3-6, 2-6 în partida cu americanca Bethanie Mattek-Sands (299 WTA), în timp ce Gabriela Ruse (164 WTA) a avut un parcurs mai lung. Ea a trecut în primul tur de algerianca Ines Ibbou (570 WTA), scor 7-5, 6-3, dar a cedat în turul secund în fața favoritei numărul 2, Laura Siegemund (56 WTA), cu 2-6, 2-6 și a primit un cec în valoare de 2.350 USD.

Alte știri din Tenis de câmp