WTA Adelaide: Begu o spulberă pe Ostapenko și merge în sferturiMarian Burlacu / SportPictures.eu
05 Ian 2023

WTA Adelaide: Begu o spulberă pe Ostapenko și merge în sferturi

Irina Begu (34 WTA) a avut o prestație entuziasmantă în turul al doilea al probei de simplu de la  Adelaide International 1, turneu de categoria WTA500 cu premii totale în valoare de 826.837 USD. În fața favoritei numărul 7 a tabloului, jucătoarea letonă Jelena Ostapenko (18 WTA), Irina a bifat o serie de 11 ghemuri câștigate consecutiv și a câștigat cu scorul de 6-3, 6-0.

Revenind de la 1-3 în setul inaugural, compatrioata noastră a închis primul act după un ghem extrem de disputat, cu nu mai puțin de 10 egalități, în care a anulat adversarei 7 mingi de 5-4. Setul secund a fost mult mai simplu, cu doar 6 puncte cedate în cele 6 ghemuri, o prestație consistentă a Irinei care în sferturile de finală va avea ca adversară o altă favorită, pe rusoaica Veronika Kudermetova (9 WTA).

Din păcate, Sorana Cîrstea (45 WTA) a fost nevoită să se recunoască învinsă în turul secund de principala favorită, tunisianca Ons Jabeur (2 WTA), scor 7-6 (3), 6-1. Târgovișteanca a impus ritmul în primul set în care a condus cu 5-4 și 6-5, dar a început slab tiebreak-ul. Aici, Jabeur s-a distanțat la 4-0 și a păstrat avantajul celor două mini-break-uri până la final. Setul secund a curs într-o singură direcție și Sorana a părăsit competiția cu 55 de puncte de clasament și un cec în valoare de 11.145 USD.