Superliga: Universitatea Craiova rezistă în 10 și învinge Sepsi OSKRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Sep 2023

Superliga: Universitatea Craiova rezistă în 10 și învinge Sepsi OSK

Universitatea Craiova a primit pe „Ion Oblemenco” vizita celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, un duel interesant din perspectiva rezultatelor înregistrate în campionat.

Dacă oltenii veneau după două înfrângeri fără gol marcat, 0-2 la Farul și 0-3 la FCSB, covăsnenii erau singura echipă rămasă neînvinsă după 6 etape. Cu toate acestea, golul înscris de Markovic în secunda 50 după un contraatac în doi dus cu Houri și un șut din prima din centrul careului le-a dat aripi elevilor lui Laurențiu Reghecampf. Danciu (min. 14) reia slab din colțul careului mic după o pasă în cros primită de la Bancu, apoi în minutul 28 Houri trimite un șut perfect de la 17 metri și balonul intră în poartă pe lângă stâlpul din dreapta lui Niczuly. Avansul de două goluri îi face euforici pe olteni, Mitriță (min. 34) reia din 6 metri peste transversală, dar Ștefănescu îi readuce cu picioarele pe pământ în minutul 42. O acțiune de contraatac a oaspeților i-a oferit lui Ștefănescu o vastă zonă liberă în flancul drept, a pătruns în careu și l-a învins pe Popescu.

Lucrurile s-au complicat mai mult pentru gazde după ce arbitrul Horațiu Feșnic l-a eliminat pe Badelj cu cartonaș roșu direct în minutul 59 în urma unui fault considerat a fi din postură de ultim apărător asupra lui Ștefănescu. Cu toate acestea, covăsnenii nu reușesc să își găsească ritmul și concentrarea pentru a depăși din nou defensiva olteană și Universitatea Craiova învinge cu 2-1.

Oltenii urcă pe locul 2 cu 16 puncte din 9 meciuri, în timp ce Sepsi OSK Sf. Gheorghe rămâne pe locul 6 cu 12 puncte din 7 partide disputate.

Universitatea Craiova - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (2-1)

Au marcat: Markovic (min. 1), Houri (min. 28)/Ștefănescu (min. 42)

Universitatea Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): L. Popescu – Vlădoiu (min. 90 Căpăţână), Screciu, Badelj, Bancu - Al. Creţu (min. 63 A. Ivan), Mateiu – Danciu (min. 90 Sala), Houri (min. 63 Kurtic), Al. Mitriţă – Markovic (min. 61 Raul Silva)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Liviu Ciobotariu): Niczuly - Oteliţă, M. Bălaşa (min. 46 Kecskes), Ninaj, D. Ciobotariu (min. 70 I. Gheorghe) – J. Rodriguez (min. 61 C. Matei), N. Păun (min. 70 Debeljuh) – Aganovic (min. 61 R. Varga), Alimi, M. Ştefănescu – Safranko