Superliga: UTA la baraj de menținere, FC U Craiova la baraj de EuropaCiprian Petcuț / SportPictures.eu
19 Mai 2023

Superliga: UTA la baraj de menținere, FC U Craiova la baraj de Europa

UTA și FC U Craiova au încheiat la egalitate partida de pe arena „Francisc Neuman” din Arad și își îndeplinesc amândouă obiectivele de dinaintea partidei.

Meciul a fost unul echilibrat, cu o lovitură de cap a lui Chițu (min. 13) scoasă de Benga de pe linia porții și un șut bun al lui Postolachi (min. 15) ce a ratat de puțin cadrul porții lui Gurău. Postolachi a reușit în cele din urmă să deschidă scorul în minutul 48 cu o lovitură de cap în urma unui corner, Ubbink a trimis în transversală în minutul 58, iar atacantul moldovean a avut un gol anulat în minutul 64 după consultarea VAR-ului pentru un fault asupra lui Negru. La zece minute distanță van Durmen aduce egalarea cu un șut din colțul careului mic după o acțiune personală și un assist al lui Bahassa.

Scorul convenind ambelor formații, s-a încheiat 1-1 și UTA termină pe locul 13, urmând să joace barajul contra echipei cu drept de promovare cea mai slab clasată în play-off-ul Ligii 2, în timp ce FC U Craiova câștigă play-out-ul și va juca pe teren propriu play-off-ul pentru Conference League contra celor de la FC Voluntari.

UTA - FC U Craiova 1-1 (0-0)

Au marcat: Postolachi (min. 48)/van Durmen (min. 75)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob - Vukcevic, Benga (min. 31 Chindriş), Hoxhallari, Aly Abeid (min. 80 Dobrescu) – Otele (min. 46 P. Anton), Batha, Ubbink - R. Pop (min. 56 Şteau), Postolachi, Stahl (min. 46 Roger)

FC U Craiova (antrenor Nicolo Napoli): Gurău - Negru, Duarte, Huyghebaert, Mascarenhas - Dr. Albu, Vl. Achim - Baeten, Piccolomo (min. 52 Bahassa), G. Ganea (min. 52 van Durmen) - A. Chiţu