Superliga: Remiză-spectacol în Gruia. Ambele formații trec pe lângă victorie în prelungiriFlaviu Buboi / SportPictures.eu
19 Mar 2023

CFR Cluj și Rapid au remizat în Gruia după o partidă cu ritm foarte bun și un final dramatic.

Jocul a început perfect pentru elevii lui Dan Petrescu, Horațiu Moldovan comițând un penalty în minutul 3 cu o intrare imprudentă asupra lui Janga, scăpat singur spre poartă. Tot Janga a transformat și campioana practic începea jocul de la 1-0, însă Kait, servit perfect din flanc de Onea, a restabilit egalitatea în minutul 11 cu o reluare din careul mic. Scuffet a împiedicat Rapidul să treacă la conducere cu o paradă miraculoasă în minutul 21 la șutul din prima al lui Costache după ce în primă instanță respinsese cu piciorul un șut al lui Onea. Ratările se răzbună, nu-i așa, și Boateng, cu șansă, îi duce pe clujeni în avantaj în minutul 23. Chiar dacă și-a dat cu dreptul în stângul, balonul trimis de el din mijlocul careului a căpătat o traiectorie lobată și l-a păcălit pe Moldovan, intrând în plasă.

Oaspeții au reușit să egaleze din nou în primele minute ale reprizei secunde. În minutul 55 Onea a luat pe cont propriu o acțiune în partea dreaptă, a pătruns în careul lui Scuffet și l-a învins cu un șut din unghi trimis la colțul lung. Dominarea Rapidului se accentuează și Costache (min. 66) ratează o ocazie imensă trimițând pe lângă poartă din 8 metri. Pe final de meci lucrurile se precipită, Săpunaru (min. 83) este aproape de autogol deviind o centrare a lui Krasniqi, dar Moldovan a prins balonul, Maglica (min. 83) nu reușește să lovească balonul centrat în fața porții de Krasniqi, iar câteva zeci de secunde mai târziu Scuffet prinde în doi timpi un șut al lui Kait de la marginea careului. În prelungiri CFR înscrie prin Maglica, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid după consultarea sistemului VAR, iar imediat după aceea giuleștenii trec pe lângă golul victoriei în aceeași fază, când Ioniță nu reușește să lovească corect mingea de la 7 metri, iar Dugandzic șutează în blocajul lui Braun.

Se încheie 2-2, o remiză care o menține pe CFR Cluj pe locul secund cu 33 de puncte, cu două mai puține ca Farul și trei mai multe decât FCSB. Clujenii se vor deplasa la Craiova pentru meciul cu Universitatea, în timp ce Rapid va primi în Giulești liderul Farul.

CFR Cluj - Rapid București 2-2 (2-1)

Au marcat: Janga (min. 4 pen.), Boateng (min. 23)/Kait (min. 11), Onea (min. 55)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - C. Manea (min. 59 Braun), Yuri, A. Burcă, Camora (min. 59 Peteleu) - C. Deac (min. 69 Maglica), Muhar, Boateng, E. Krasniqi – Janga (min. 89 Yeboah), Petrila (min. 59 Biriligea)

Rapid București (antrenor Adrian Mutu): H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Al. Albu, Kait, Pănoiu – Sefer (min. 77 Bamgboye), Dugandzic, Costache (min. 90+2 A. Ioniţă)