Superliga: Remiză la Cluj. Câștigă FarulFlaviu Buboi / SportPictures.eu
09 Apr 2023

Superliga: Remiză la Cluj. Câștigă Farul

CFR Cluj și FCSB remizează în Gruia transformând Farul în marea câștigătoare a rundei cu numărul 3 a play-off-ului.

Elevii lui Dan Petrescu, fără Boateng și Camora, au dominat prima jumătate a partidei și au luat conducerea devreme, în minutul 19 prin golul înscris de Bîrligea. O fază pornită de la un corner este continuată de centrarea lui Cvek în mijlocul careului pentru Burcă, lovitura de cap a acestuia este respinsă cu dificultate în față de Târnovanu, iar Bîrligea, pe fază, reia nestingherit în plasă. După primirea golului, FCSB apare mai mult în atac și Miculescu (min. 25) ratează întâlnirea cu balonul centrat în careul mic de Olaru de pe partea stângă. CFR nu cedează inițiativa și Krasniqi (min. 32) este blocat de Târnovanu în colțul careului mic, iar ultima ocazie a primei reprize a fost și cea mai mare a oaspeților. O pasă a lui Florinel Coman în careul mic a fost reluată din cădere de Miculescu, dar balonul l-a lovit în umăr pe Scuffet și a ieșit în corner.

Partea a doua a jocului a fost controlată de FCSB. După un șut din unghi al lui Krasniqi reținut de Târnovanu, CFR cedează inițiativa în fața unei echipe roș-albastre mai incisivă. Dominarea lor a fost convertită pe tabelă în minutul 68 de Florinel Coman, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri ușor lateral stânga plasând balonul lângă stâlpul din dreapta lui Scuffet. Șeptarul FCSB iese la rampă din nou în minutul 80 cu o incursiune pe linia de fund a terenului și o pasă la prima bară pentru Cordea, însă Braun a respins în ultimul moment în corner. Apetitul și calitatea lui Florinel Coman au ieșit din nou în evidență în minutul 83 când aflat în colțul careului de 16 metri a reușit să reia dintre șase adversari și să trimită puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung. Partida se încheie cu un șut al lui Radaslavescu (min. 88) puțin peste transversală și cu un gol al lui Omrani (min. 90+1) anulat pentru ofsaid de arbitrul Radu Petrescu după consultarea VAR-ului.

S-a încheiat 1-1, rezultat ce convine liderului Farul. CFR Cluj face 35 de puncte și este la patru lungimi în urma constănțenilor, în timp ce FCSB are 34 de puncte și abordează meciul direct de peste o săptămână de pe Arena Națională de la 5 lungimi în urma liderului.

CFR Cluj - FCSB 1-1 (1-0)

Au marcat: Bîrligea (min. 19)/Fl. Coman (min. 68)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Cr. Manea, A. Burcă, Yuri, Braun (min. 86 Peteleu) - C. Deac (min. 85 Maglica), Muhar (min. 76 Hoban), Cvek, E. Krasniqi – Janga (min. 76 Yeboah), Bîrligea (min. 59 Petrila)

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu - Sorescu, I. Cristea (min. 62 Radaslavescu), Tamm, Radunovic - Ovidiu Popescu, Ad. Şut (min. 46 Dawa), Olaru – Miculescu (min. 46 Cordea), Compagno (min. 69 Omrani), Fl. Coman